Portugalsko: Další pán na holení

| Tomáš Poděbrad

Ministři financí eurozóny nedávno odsouhlasili pomoc Řecku ve výši 30 miliard eur v letošním roce. Mezinárodní měnový fond se přidal a ve svém prohlášení přislíbil pomoc až 15 miliard eur. Portugalsko zatím není v centru pozornosti "záchranných týmů", a tak by se mělo snažit co nejdříve začít pracovat na svých veřejných financích. Jinak bude hitem příštího roku právě nejzápadnější evropská pevninská země.

Řecký dluh

Řekové tedy zatím mohou dýchat o něco klidněji, poslední zprávy poukazují na okolnosti, podle kterých Řecku pomůže jedině 2krát vyšší částka.

Řecku a řecké vládě překvapivě pomohla právě hrozba budoucího bankrotu. To samozřejmě vystrašilo ostatní země eurozóny, které nakonec sestavily poměrně velkorysý záchranný balík, aniž by usilovaly o zásadní změnu řecké fiskální politiky. To je dobré pro krátkodobé řešení problému, ovšem neřeší to zásadní problém řecké ekonomiky, která je v troskách.

Podobné záchranné akce proběhly v minulosti například v Rusku nebo Argentině. Ani jedné zemi se však nepodařilo dostat peníze zpět na trh.

Záchranný "krátkodobý" balíček pro Řecko by jistě vyřešil stávající problémy, ale půjčit krachující ekonomice na 5 až 10 let? Musejí nastat zásadní změny. Navíc je potřeba si uvědomit, že svět se stále vzpamatovává z recese, a úvahy o "superpůjčce" se proto nesmějí uspěchat.

Trh by měl najít odpověď hlavně na následující dvě klíčové otázky:

1) Je globální zotavení vážně tak silné, že se řecká ekonomika rychle vzpamatuje a prudce sníží svůj deficit?

2) Shodne se Mezinárodní měnový fond a Řecko na programu, který by do roka snížil státní deficit na přijatelnou úroveň?

Výnosy 10letých řeckých dluhopisů přitom rostou na nová maxima, ve čtvrtek 22. dubna na 8,5 %, výnosy 2letých na 9,1 %. CDS rostou na 520 bps. Důvodem je revize schodku země ze strany EU vzhůru a zpráva Goldman Sachs o zřejmém plánu restrukrutalizace dluhu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama