MMF: V Číně není bublina, růst bude pokračovat

| Vladimír Hobza

Oliver Blanchard, hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF), se v rozhovoru pro Bloomberg zabýval nemovitostní bublinou v Číně. Kromě toho se vyjádřil také ke globálnímu problému vládního zadlužení.

Výstavba v Číně

Kvůli probíhajícím jednáním MMF a EU odmítl Blanchard komentovat situaci kolem Řecka. Detailněji se však zaměřil na "čínskou nemovitostní bublinu", na kterou upozorňuje řada analytiků i investorů.

Čínský růst je zdravý

"MMF nevnímá situaci v Číně jako rostoucí bublinu na trhu aktiv. Růst v Číně je výrazný a předpokládáme, že bude dále pokračovat jako zdravý ekonomický růst."

Zároveň připustil, že by na trhu mohly být zárodky bublin, které však čínská vláda bedlivě sleduje a je připravena kdykoliv zasáhnout.

Čína se podle Blancharda snaží zvýšit domácí poptávku a snížit míru úspor. Peking proto usiluje o větší kupní sílu Číňanů. Cestou k tomu by mělo být posílení čínské měny. Podle hlavního ekonoma MMF budeme svědky tohoto jevu v nejbližších letech.

Nutnost fiskální disciplíny

Hlavní prioritou těžce zadlužených západních zemí musí být fiskální konsolidace, která se bude nadále projevovat slabší poptávkou a utlumeným růstem. To se již výrazně projevuje v Řecku, ovšem budou k tomu muset přistoupit i další státy.

V aktuálním ekonomickém výhledu zvýšil MMF odhad globálního růstu pro letošní rok na 4,2 procenta. Čína poroste nejrychleji – letos o 10 procent a příští rok o 9,9 procenta.

V poslední době přitom pekingské úřady oznámily několik opatření, která mají omezit spekulace s nemovitostmi. Stalo se tak po 11,7procentním růstu jejich cen, nejvyšším za uplynulých pět let.

Cynikové, mezi něž patří například známí investoři James Chanos a Marc Faber, přirovnávají současnou bublinu v Číně k situaci v Dubaji, jen je prý tisíckrát horší. V průběhu finanční krize bylo do nemovitostí napumpováno příliš mnoho likvidity, vedoucí k neopodstatněnému růstu cen.

  • 1
  • 2
reklama
reklama