Akcie: Trhy CEE rostou, Asie má přestávku

| redakce

Sentiment na akciových trzích střední a východní Evropy nabírá druhý dech. Pomáhá mu lepší likvidita. Zvyšuje se ochota investorů riskovat, trh je proto tažen růstovými akciemi. Síly podporující růst cen aktiv ztrácejí energii.

Zdá se, že si Asie a Latinská Amerika vybírají oddechový čas. To může znamenat výhodu pro rozvíjející se trhy v regionu střední a východní Evropy (CEE). Čína, motor světového růstu, šlape na úvěrovou brzdu, což se začíná projevovat na tocích peněžních prostředků.

Na druhé straně se CEE nadále daří ve srovnání se 4. čtvrtletím 2009 držet krok. Všechny trhy v regionu pokračují ve směřování vzhůru k pozitivním spreadům.

Henning Esskuchen

Výsledky analýzy akciových titulů ukazují, že investoři v CEE měli nadprůměrné celkové výnosy díky tomu, že se řídili fundamentální analýzou konsenzuálních doporučení analytiků.

"Tudíž se jako úspěšná strategie ukazuje vzestupný potenciál cílových cen, na rozdíl od poměru doporučení koupit a prodat. Akcie s vysokým rizikem vykazovaly obdobně výrazné výkony jako v posledních měsících (Beta vs Stoxx 600, volatilita za 12 měsíců, poměr celkových závazků a majetku). To ukazuje na trvající rizikový apetit investorů v regionu CEE," objasňuje Henning Esskuchen, vedoucí analytik Erste Group pro akciové trhy CEE.

Výkonnost trhů CEE v 1Q210
  • Horkými želízky zůstávají Rusko a Turecko. Rusko nadále těží z rostoucí ceny ropy.

  • Maďarsko je nadále jedničkou na jádrových trzích CEE a potvrzuje svůj solidní pokrok v konsolidaci rozpočtu, na druhé straně však také křehkost posledního vývoje.

  • Rumunsko je hvězdou ve smyslu toků, a navíc zaznamenalo výraznou výkonnost ve srovnání s dosud velice skromnými úrovněmi.

  • Česká republika a Polsko opět poskytují zdravý pohled, zatímco Rakousko v poslední době poněkud zaostávalo.

    • 1
    • 2
reklama
reklama