Moody's: Vyvolají úsporná opatření sociální bouře?

| Jana Horáčková

Největší světové státy s AAA-ratingem jsou ohroženy dluhem. Vyšší náklady spojené s dluhy vyžadují jasné plány úsporných opatření. Zadlužení mimo jiné ohrožuje společenskou soudržnost, varuje ratingová agentura Moody's.

Zotavení na dluh

Podle agentury se Spojené státy, Velká Británie, Německo, Francie a Španělsko pohybují na tenkém ledě bez ohledu na ekonomické zotavení.

"Samotný růst nevyřeší stále komplikovanější rovnici dluhů. Zachování schopnosti splácet dluhy na úrovni ratingu AAA bude vyžadovat pravidelné fiskální úpravy, a to v takové podobě, která může ohrozit sociální soudržnost," varuje hlavní autor reportu agentury Pierre Cailleteau.

Všechny sociální vrstvy totiž zřejmě nebudou zasaženy stejně. "Nemluvíme o revoluci, ale o krutosti krize, která donutí vlády zavádět nepopulární opatření," doplňuje Cailleteau.

Pokud země zpřísní svá pravidla příliš brzy, riskují zpomalení zotavení a zhoršení celé situace. Odkládat stažení stimulů je ovšem také problematické. "Při současných úrovních zadlužení by další růst vládních výdajů znamenal riziko již skutečně těžko zvládnutelných dluhů."

Británie – řešení nepočká

Agentura Moody's tvrdí, že Spojené království postupuje pomaleji než Španělsko, a riskuje tak více případnou ztrátu důvěry. Španělsko chybovalo na začátku krize, svými sliby snížení deficitu z 11,4 % HDP na 3 % do roku 2013 se však stalo modelovým příkladem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama