Maďarsko: Rozpočet mají zachránit banky

| redakce

Po reakci trhů na svá týden stará ne zrovna diplomatická vyjádření se nová maďarská vláda pokouší zachránit, co se dá. Nejenže deficit letos nedosáhne 7 %, ale vláda přijme opatření, jež zabezpečí dodržení momentálně platného plánu, tedy 3,8 % (podle posledních dat jsou však Maďaři ke konci května na 85 % celoročního plánu).

Viktor Orbán, maďarský premiér

Ministr hospodářství Matolcsy v pondělí oznámil, že premiér Orbán oznámí konkrétní opatření v úterý. Spekulovalo se o mimořádném zdanění bankovního sektoru, renacionalizaci penzijních fondů nebo alespoň přesměrování jejich části do státního pilíře (zlákaní členů soukromého pilíře zpátky do státního nebo vytvoření státního dozoru nad soukromými fondy, což by umožnilo začlenit fond formálně pod veřejný sektor, čili nějaké to kreativní účetnictví), také však možné zdanění minimální mzdy. Vláda zároveň ujišťovala, že svůj předvolební slib o snižování daní splní, rozsah však bude velice záviset na úsporách v jiných oblastech, aby bylo možné dodržet plánovanou bilanci rozpočtu.

Maďarsko čerpá pomoc společně poskytnutou MMF, EU a SB, což znamená, že pokud plánuje dočerpat zůstatek schváleného balíčku (něco přes 5 mld. eur z celkových 20 mld., což by poskytlo dostatek zdrojů na pokrytí dluhu splatného v roce 2011), bude muset v jistém bodu projednat rozpočet s MMF. A ten bude podle České spořitelny za součastných podmínek přísný. Jedinou možností, jak nenechat deficit ulétnout na 7 %, by dle nás bylo nedočerpat pomoc a spolehnout se na financování na trhu. Po posledním víkendu a reakci HUF a maďarských bondů na svá neuvážlivá slova snad vláda pochopila, že to nemusí být jednoduché (a už vůbec ne laciné). Maďaři budou oficiálně jednat s MMF a EU o možnostech pokračování čerpání půjčky podle původního plánu v srpnu.

Bilance rozpočtu zemí CEE a eurozóny

Maďarsko bylo zatím v rámci CEE regionu lídrem co se týče přijímaní úsporných opatření (viz graf – jediná země s klesajícím strukturálním deficitem), jelikož potřeba pomoci a následní spolupráce s MMF jej k tomu přinutila. Je škoda, že si nová vláda, která si pravděpodobně jenom chtěla připravit půdu pro polevení v plnění předvolebních slibů, neuvědomila, že se Maďaři sice v poslední době v pohodě financovali na trhu, ten jim však půjčoval právě díky spoluúčasti MMF. Teď se jim tuto důvěru podařilo nalomit a její obnovení může trvat jistou dobu a vyžadovat velice přesvědčivá rozhodnutí vlády.

Z úterní tiskovky vzešel jistý náčrt plánu vlády, jisté důležité otázky však zůstávají otevřené. Co tedy Orbán navrhuje:

1. Daně se budou snižovat a zjednodušovat v průběhu nejbližších dvou let

Orbán by chtěl vytvořit úplně nový systém zdaňování. Pro daň z příjmu by to mělo znamenat přechod z dvou daňových pásem (17 % do 5 mil. HUF a 32 % nad 5 mil. HUF) na jednotnou 16% daň. U firem by mělo dojít ke snížení daňového zatížení malých a středních podniků (MaSP) ze součastných 19 % na 10 %. Zároveň by se zvedla hranice ročního zisku vymezující MaSP, a to ze stávajících 50 mil. na 500 mil. HUF. Záměr je jasný – podpora malých a středních podniků, jež generují podstatnou část zaměstnanosti, tedy podpora růstu. Konkrétní časování a to, kde vláda vezme peníze na vykrytí takto vzniklé díry v rozpočtu, již tak jasné není.

  • 1
  • 2
reklama
reklama