Afrika: Nejen fotbalové, ale i investiční hřiště

| Tomáš Poděbrad

Černý kontinent má za sebou úspěšné MS ve fotbale a po investiční stránce se jeví velmi zajímavě. Kromě nadějných fotbalistů je to hlavně díky obrovským zásobám nerostných surovin a zlepšující se infrastruktuře. Afrika by se pro další roky měla stát jednou z hlavních investičních příležitostí.

Afrika musí o investory bojovat. je to především všudypřítomnému násilí a korupci. Podle některých analytiků nebude kvůli těmto problémům tento trh ani v budoucnu přístupný větším investicím než doposud.

iShares MSCI South Africa Index

Pokud se ale bavíme o jednotlivých zemích, situace je jiná. Egypt nebo JAR šly v minulých letech vstříc západu, což se samozřejmě projevilo i na přílivu nových investorů. Podíváme-li se na iShares MSCI South Africa Index Fund, najdeme zde mnoho zajímavých titulů, které jsou současně obchodovány i ve Spojených státech a pomohly indexu k zajímavým ziskům.

Naopak investičně nevyužitou zemí je Nigérie, která by za určité konstalace mohla být dokonce atraktivnější než JAR. Má obrovské zásoby ropy a hodně nevyužité pracovní síly. Ovšem míra korupce a násilí je tak velká, že se investoři jednoduše bojí.

Co se týká materiálů, je jasné, že lidé začnou v Africe bohatnout, až se začne naplno těžit a vyvážet. Zatím to tak však není. Veškeré zisky a výhody z těžby surovin formují pouze střední a vyšší třídu a zanechávají za sebou stovky tisíc lidí, kteří nemají co jíst.

Je jasné, že se v Africe nejdříve musí vzpamatovat celá široká veřejnost. Odstranění obrovské propasti mezi bohatými a chudými je na prvním místě.

Noví investoři by mohli přinést určité zlepšení. Hlavně pokud jde o telekomunikační společnosti, kterým se v Africe předpovídá světlá budoucnost.

  • 1
  • 2
reklama
reklama