Kanada: Nejen země Wayna Gretzkého

| Tomáš Poděbrad

Obrovská pestrost a zásoby přírodních zdrojů. Velký důraz na vývoz energie a jeden z nejzdravějších bankovních systémů. To je jen několik věcí, které Kanada může investorům nabídnout. I proto zůstává stále jednou z investičně nejpřitažlivějších zemí.

Toronto

Kanada - pro někoho kolébka hokeje, pro jiné země plná přírodních a živočišných skvostů. Pokud se však na tuto zemi podíváme očima investora, nenajdeme bezpečnější ekonomiku.

Kanada je jedním z největších exportérů energie. Po Saúdské Arábii je zemí s největšími ropnými zásobami, jednou z prvních v zásobách zemního plynu a téměř největším producentem nukleární energie. Díky takto silnému postavení v oblasti energie se země javorového listu spřátelila s energeticky hladovými zeměmi, jako jsou Čína nebo Jižní Korea. Tato přátelství přispívají velkým dílem do kanadské státní pokladny.

U výše zmíněných surovin výčet nekončí. Kanada je největším producentem zinku a uranu. Z dalších komodit lze ještě zmínit zlato, nikl, hliník a olovo. Zemědělské komodity nejsou nijak pozadu, země patří mezi největší producenty pšenice, řepky a dalších obilnin. Tyto komodity jsou pro Kanadu velmi důležité, protože s narůstající populací v rozvojových zemích bude narůstat i poptávka po potravinách a dalších přírodních zdrojích.

Kanadský finanční systém? Bez chyby

I když jsou si Kanaďané a Američané velmi blízko, rozdílnost finančního sektoru v těchto zemích je neuvěřitelná. Kanada má ze všech zemí na světě nejbezpečnější bankovní systém s nejmenší pravděpodobností krachu. V průběhu ekonomické krize, kdy jen ve Spojených státech padlo několik stovek bank, nezaznamenal kanadský finanční sektor ani jeden krach. Třešničkou na dortu pak bylo zvýšení základní úrokové sazby jako první země z celé G-7.

  • 1
  • 2
reklama
reklama