Austrálie: Nejvýnosnější burza na světě

| Vladimír Hobza

Australská burza ASX je nejlépe vynášející burzou světa. Tvrdí to Credit Suisse. Nejde však o čísla za letošní rok nebo poslední dekádu. Credit Suisse se ve své aktuální studii zabývá 19 vyspělými akciovými trhy od roku 1900. Studie proto nezahrnuje například země BRIC.

Australská burza

Mezi lety 1900 a 2009 vynášely australské akcie v průměru ročně nejvíce na světě – 7,5 procenta, a to při nižší volatilitě, než byl průměr všech sledovaných trhů. Pro srovnání ve Spojených státech byl průměrný roční výnos 6,2 procenta při vyšší volatilitě.

Přírodní zdroje a obchod s Asií

Austrálie žije z růstu asijské ekonomiky. Polovina exportů směřuje do Asie a Čína je největším obchodním partnerem. Australská ekonomika mimo jiné napomohla prosperitě čínských pobřežních oblastí.

Případné zpomalení, nebo dokonce zastavení růstu Číny a mladých asijských trhů by bylo pro Austrálii fatální. Poptávka po komoditách je totiž pro Austrálii fatální. "Pro případ průmyslového vychladnutí Číny nemá naše ekonomika žádný záložní plán," říká Philip Baker, editor Australian Financial Review.

Ostrovní kontinent oplývá přírodními zdroji. Má bohaté zásoby uhlí, železné rudy, uranu, zinku, niklu i zlata. Silné je rovněž zemědělství, především pšenice a další obiloviny. Dostatek přírodních zdrojů je přitom společným znakem zemí s nejvýnosnějšími akciovými trhy.

Nepřekvapí proto, že největší dvě společnosti zahrnuté v indexu S&P/ASX 200 jsou těžební giganti BHP Billiton a Rio Tinto.

Silné banky

Růst celé australské ekonomiky se mohl vždy opřít o zdravý bankovní systém. Podobně jako Kanada má i Austrálie pouze několik velkých bank, kterým se podařilo velice dobře odolat světové finanční krizi. Vyhýbaly se totiž toxickým aktivům.

  • 1
  • 2
reklama
reklama