Mladé trhy: Zářijové otřesy kvůli výprodeji na Forexu a odlivu kapitálu

| redakce

Přestože se vyspělé evropské ekonomiky snaží o stabilizaci svých trhů skrze opatření dohodnutá na půdě MMF, která mají zahrnovat navýšení záchranného fondu EFSF a rekapitalizaci evropských finančních institucí, měli by se investoři na vyspělých trzích připravit na zlé časy. Proč ovšem panika zasáhla i mladé trhy? Vlny výprodejů likvidují jejich akcie bez ohledu na příznivé fundamenty.

Mladé trhy

Propady se nevyhýbají nikomu. Je zarážející, že sektor malých firem (small caps) na mladých trzích zažil v minulých dnech řadu dvojciferných denních propadů. Půjde však snad jen o dočasný tlak, skutečná (vnitřní) hodnota akcií by trhy měla znovu podpořit. A dokud se světu bude dařit odolávat další globální krizi, měl by růst rozvíjejících se trhů pokračovat.

Podle aktualizovaných predikcí MMF by letos mladé trhy měly zajišťovat 80 % reálného světového růstu HDP a 76 % v příštím roce. Není proto důvod, proč by při takové míře participace na růstu světové ekonomiky neměly zažívat silný rok také korporátní zisky emerging markets, a tím pádem i jejich akcie.

Společnosti z vyspělých regionů (z Evropy a USA) nepřestávají rozvíjející se regiony považovat za "motor" světové ekonomiky. Například firma Nike prohlašuje, že nepozoruje snížení poptávky emerging markets. Je skutečně mimořádné, aby místní podniky čelily hromadným výprodejům, zatímco jim americké společnosti věští silný růst.

Hledá se nová Čína: Mladí dravci čekají na příležitost

Je těžké odhadnout, kdy akcie dopadnou na dno a začne se lepšit sentiment. Bude to chvíle, kdy mezi investory převládnou nákupy díky neuvěřitelně atraktivnímu ocenění.

Propad akcií má na svědomí odliv kapitálu z oblasti mladých trhů. Jejich měny v uplynulém měsíci převážně znehodnocovaly (v měnovém páru s USD):

reklama
reklama