UBS: Amerika se recesi vyhne, eurozóna se z ní vyhrabe až za rok

| Tomáš Poděbrad

Analytických předpovědí na příští rok bude ke konci roku přibývat. Se svou troškou do mlýna přispěchali i odborníci z banky UBS. Největší riziko pro další vývoj je nasnadě - prohloubení krize v eurozóně. UBS ovšem vidí hned tři zásadní témata, která budou určovat náladu na trzích v roce 2012.

1. Pokračující stres

Nejenže dluhové problémy v Evropě budou pokračovat, ale ani Spojené státy nebudou předvádět nějaký výjimečný růst. Podle odborníků se proto bude prohlubovat nespokojenost americké střední třídy, což může vyústit ve stávky a nepokoje. I zatím poklidní "okupanti" Wall Street by mohli přejít k agresivnějším akcím.

2. Nevyužitá kapacita

Svět se potýká s nadbytečnou kapacitou téměř ve všech regionech. Vidět to je hlavně na vysoké nezaměstnanosti v rozvinutých zemích. Výroba je ovšem zatím stále poměrně slabá, což je překážkou ekonomického růstu a vyšších výplat.

3. Rozvíjející se ekonomiky

Ze tří bodů asi ten nejdůležitější. Mladé trhy totiž zůstávají silné. K rozvíjejícím se zemím a jejich spotřebitelům se bude dále upírat pozornost velkých firem v USA i v Evropě.

Pokud chce Čína pomáhat Evropě, měla by to dělat zhruba takhle

  • 1
  • 2
reklama
reklama