Indie je jedna velká příležitost. Tak ať v byznysu nenarazíte

| redakce

Indie a Spojené státy si každoročně vyměňují zboží a služby za miliardy dolarů. Vždycky tomu tak nebylo. Ještě před čtvrtstoletím dosahoval vzájemný obchod obou dnešních velmocí jen sta milionů dolarů. Kus cesty, kterou vzájemné vztahy mezi zeměmi zdolaly, ale rozhodně neznamená, že je pro západ jako takový lehké s Indií spolupracovat nebo tam podnikat. Naopak. Pokud se chcete před Indy blýsknout, rozhodně si přečtěte následujících dvanáct tipů. Průvodcem vám bude Rajiv Khanna, prezident Indicko-americké obchodní komory.

Rajiv Khanna

V Indii neplatí stejná pravidla jako na západě

Většina lidí si myslí, že se byznys v Indii dělá stejně jako u nich doma. Je to logická představa, obzvlášť v zemi, jakou se Indie snaží být. V Číně se člověk přece jen cítí více jako v cizí zemi. Indie působí velmi přátelsky, ale dříve nebo později na rozdíly skutečně narazíte.

Pokud má něco trvat týden, většinou se to protáhne na měsíc

Vnímání času je v Indii jiné. Pokud si přeje západní podnikatel něco stihnout za týden, musí počítat s tím, že to může trvat i čtyřnásobně dlouhou dobu. Pokud jste netrpěliví, do obchodování s Indy se nepouštějte.

Nejste důležití, ani když stojíte v čele obří společnosti

Pozor si musíte dát i na vnímání vlastního postavení. To, že se k vám na západě chovají s určitou úctou, rozhodně nezaručí, že to Indové uvidí stejně. Například vízum zkrátka potřebujete, je jedno, zda do Dillí přiletíte soukromým tryskáčem obklopení týmem spolupracovníků.

reklama
reklama