Čína už se probouzí ze snu

| redakce

Čínská nemovitostní bublina je dnes již krutou realitou. Tamní trh s bydlením se řítí do propasti. Čína se stává nezáviděníhodným příkladem toho, jak může skončit "americký sen" v podání země BRIC.

Čína - nedostavěný most

Čínská data jsou velmi těžko ověřitelná, přesto je na základě informací z webových stránek HomeLink patrné, že ceny bydlení v Pekingu klesly v listopadu o 35 % ve srovnání s předešlým měsícem. Pokud jsou tato procenta relevantní, měly bychom začít brát "tvrdé přistání" čínské ekonomiky jako hotovou věc. Situace se zřejmě začíná vymykat kontrole čínské vlády.

Růst peněžního agregátu zpomalil v listopadu na 12,7 %, což je nejnižší hodnota za deset let. Meziměsíčně o 5 % kleslo i úvěrování. Centrální banka svou restriktivní monetární politiku přehodnocuje, jak ustupují inflační tlaky, a naopak dnes poskytuje bankám více likvidity. Poprvé od roku 2008 snížila míru povinných minimálních rezerv.

Otázkou zůstává, zda akce čínské centrální banky přinese požadované výsledky. O kvantitativním uvolňování amerického Fedu nebo o boji japonské centrální banky s deflací bychom toto tvrdit nemohli.

Čínské akcie vydávají varovné signály

Shanghai Stock Exchange Composite Index

Čínský index Shanghai Composite ztratil od dubnových maxim zhruba 30 %. Ve srovnání s vrcholem z roku 2008 jde o 60% propad. Tolik reálně ztratily akcie na Wall Street během krize 30. let mezi lety 1929 až 1933.

Podle Alberta Edwardse ze Société Générale investoři dramaticky podceňují riziko tvrdého přistání Číny, ale i ostatních zemí BRIC. "Země BRIC se hroutí jako domečky z karet. Období boomu střídá období krachů. Průmyslová produkce klesá v Indii, brzy půjde v jejích šlépějích Brazílie. Země mají mnoho volných kapacit, z čehož plyne riziko deflace pro celý svět."

"Čína nedávno uvalila clo na dovozy GM," pokračuje Edwards. "Obávám se, že se v roce 2012 bude pokoušet podhodnocovat jüan a riskovat obchodní válku."

Více než 3bilionové čínské devizové rezervy zaznamenaly v posledních třech měsících pokles, přestože byla obchodní bilance v přebytku. "Zemi opouští kapitál, investoři dříve sázeli na růst jüanu, ale ten je dnes již hudbou minulosti," podotýká Li Jang, bývalý čínský centrální bankéř. Pokles rezerv má podobné důsledky jako stahování peněz z oběhu, přesný opak toho, co zažívala Čína během boomu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama