Wall Street Journal: České akcie patří nyní k nejatraktivnějším

| redakce

Rozvíjející se trhy provází v současné době řada nejistot. Ekonomický růst zpomaluje, inflace roste, a navíc jsou některé oblasti na mladých trzích politicky nestabilní. Je rozumné se z těchto trhů stáhnout a vrátit se, až se na nich zlepší investiční podmínky, nebo v nich selektivně vybírat? Redaktoři deníku Wall Street Journal poukazují, že ti, kteří tyto trhy celkově opustí, mohou promeškat skvělé investiční příležitosti. Mezi favorizované nyní podle nich patří Mexiko, Thajsko, Tchaj-wan, Turecko a Česká republika.

WSJ: Jaké trhy koupit nebo prodat?

Celková statistika nevypadá pro rozvíjející se trhy zrovna povzbudivě. Trhy od začátku roku, měřeno indexem MSCI Emerging Markets, ztrácejí okolo 2 procent, naopak index amerických akcií Dow Jones je skoro 6 procent v plusu. Znatelný je také odliv peněz z fondů, které na mladých trzích investují. Peníze odešly z fondů v posledních šesti ze sedmi týdnech.

Některé trhy však tomuto vývoji vzdorují a od začátku roku 2011 posilují. Příkladem jsou ruské (+6,4 %), maďarské (+5 %) nebo české (+2 %) akcie.

Vzájemný vztah (korelace) jednotlivých trhů vůči indexu MSCI Emerging Markets se během uplynulých tří měsíců také výrazně snížil - z 0,8 na 0,53. Řada rozvíjejících se trhů si jde vlastním směrem a nenásleduje masu.

"Rozdílné cesty" mladých trhů potvrzuje také analýza banky Goldman Sachs, která říká, že jednotlivé rozvíjející se trhy jsou nejméně "investičně propojené" za posledních 15 let.

  • 1
  • 2
reklama
reklama