Rusko: Ropný kolos bude těžit z války v Libyi

| redakce

Rrostoucí ceny ropy především kvůli nepokojům v severní Africe (konkrétně v Libyi) sice na jedné straně vyvolávají obavy o udržitelnost současného hospodářského oživení ve světě, ale zároveň z toho někteří těží. Mezi nimi je i Rusko.

HDP Ruska

Rusko je významný těžař řady surovin (ropa, zemní plyn, uhlí, nikl, titan a jiné). Z pohledu současného objemu těžby ropy se svými 10 miliony barelů denně dokonce překonává i Saúdskou Arábii, a je tak největším těžařem na světě.

V roce 2008 na Rusko dolehla globální ekonomická krize, při níž se zhroutily ceny ropy z úrovní přes 140 USD až pod 50 USD za barel. Zároveň výrazně klesly ruské akciové trhy, prudce oslabil rubl, prohloubil se deficit rozpočtu a stoupla nezaměstnanost. Spolu s oživením světové ekonomiky a s tím souvisejícím hladem po surovinách se ruská ekonomika vrátila zpět do kondice. Karta se obrátila a rostoucí ceny ropy navyšují exporty, a díky tomu má vláda vyšší daňové příjmy.

To pomáhá vyrovnávat rozpočtovou bilanci, z čehož vyplývá i nižší potřeba vydávat vládní dluhopisy. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že se letos v prosinci konají parlamentní volby a v březnu 2012 i prezidentské, lze očekávat, že vláda během letošního roku využije navíc získané prostředky ke stimulaci ekonomiky.

Reálný HDP by podle očekávání měl po 7,9% propadu v roce 2009 v letech 2010-12 růst okolo 3,5 % ročně. Tahounem ekonomiky je domácí spotřeba, která v loňském roce podle odhadů dosáhla 6,1 % a letos se očekává její růst až okolo 10 %. Ekonomické oživení se promítá i do rostoucího průměrného reálného příjmu, který od roku 1991 zatím pokaždé meziročně vzrostl. Z pohledu v současnosti hodně sledovaného tématu – zadluženosti státu – si Rusko stojí s podílem vnějšího dluhu na HDP okolo 33 % dobře.

Navíc ruský ministr financí Kudrin nedávno potvrdil, že pokud se ceny surovin udrží, Rusko bude schopno poprvé od léta 2008 obnovit příspěvky do svého státního fondu. Ten se skládá ze dvou fondů: první, takzvaný Rezervní fond, slouží jako polštář pro rozpočet, a druhý, který se jmenuje Národní fond bohatství, je koncipován jako nástroj pro rizikovější investice.

  • 1
  • 2
reklama
reklama