Inflace: Který herbicid je ten pravý?

| Lukáš Vácha

Noviny potřebují palcové titulky. Po finanční a dluhové krizi se omílaným evergreenem stala inflace. Zdražující nerostné suroviny se postupně promítají do cen ostatních výrobků i služeb. Když se k tomu přidají potraviny, společensky citlivé téma je na světě.

České bankovky - ilustrační foto

Inflace má tu nepříjemnou vlastnost, že dokáže odkrajovat nemalý díl z příjmů občanů a poměrně razantně znehodnocovat jejich úspory. Všichni si pokládají otázku: "Co s tím?" Má smysl proti inflaci bojovat?

Nutno říci, že bojovníkem na široké frontě rozličných ekonomických vlivů nemůže být občan sám. A je lhostejno, zda jako spotřebitel, zaměstnanec, nebo třeba jako podnikatel. Jednotlivec nemá dostatečné pravomoci ani nástroje, aby dokázal inflaci zastavit nebo znatelně zbrzdit. V tomto ohledu prostě nezbývá, než se spolehnout na aktivitu států a jejich centrálních bank.

Jak se tedy bránit?

Samozřejmě, neznamená to, že bychom měli jen nečinně sedět a trpně přihlížet tomu, jak se hodnota našich úspor snižuje. Způsobem obrany může být například to, že peněžní prostředky proměníme na aktiva, která inflaci odolávají.

Jaké nástroje zvolit? Dát na "zaručené" tipy? Zlato (komodita bez valného průmyslového využití)? Nebo třeba archivní vína (dnes prý velký hit)? Sbírky známek? Nemovitosti (nějaký čas jsme si mysleli, že jejich cena může pouze růst)? Nebo umělecké předměty a starožitnosti? Můžeme také cíleně investovat do aktiv, která jsou motorem současné inflace. Takže zemědělské a průmyslové komodity? Každý si můžeme zvolit, čemu věříme nejvíce.

Nemusíme však mít až tak bujnou fantazii. Stačí se podívat na klasická finanční aktiva, tedy dluhopisy nebo akcie, do nichž lze investovat přes nepřeberné množství veřejně nabízených podílových fondů. Konec konců jejich prostřednictvím lze participovat i na vývoji většiny výše uvedených aktiv a dnes zastřešují investice ve výši téměř 250 miliard korun.

  • 1
  • 2
reklama
reklama