2011: Rok mladých ekonomik. Vsaďte na ně!

| Tomáš Poděbrad

Nejnovější odhady růstu HDP podle MMF ukazují, že rozvíjející ekonomiky porostou letos o 6,5 procenta, vyspělé ekonomiky pouze o 2,4 procenta. U Číny se dokonce čeká růst HDP o 9,5 procenta. Mladé trhy tak budou i nadále dominovat globálnímu oživení. Pro investory to znamená jedinečnou příležitost k nákupu akcií firem z těchto trhů.

Existuje mnoho důvodů pro rychlejší hospodářský růst - nižší zadluženost na podnikové i vládní úrovni, zlepšení podmínek pro podnikání, stejně jako příznivé daňové podmínky. Nejdůležitějším kritériem pro investory je však stále demografický vývoj.

Jak populace rozvíjejících se trhů roste, roste i počet spotřebitelů. Trhy BRIC mají ovšem velmi odlišné demografické charakteristiky. V Brazílii je to 2,4 dítěte na rodinu, v Rusku je to 1,4, v Indii je statistika nejvyšší (téměř 3 děti) a v Číně 1,8 dítěte.

Pokud se tedy rozhodujte pro investice do mladých trhů, nabízíme vám několik zajímavých titulů.

Banco Bradesco

Banco Brandesco

Zaměření na domácí podniky v zemích s pozitivním demografickým vývojem bude pro banky všeobecně určitě výhodou. Banco Bradesco půjčuje peníze bez větších problémů a je druhá největší v Brazílii.

Společnost se zaměřuje na růst objemu úvěrů ve výši 15 až 20 procent ročně, což vyústí v mnohem vyšší tempo růstu zisku. V letošním roce by měl vzrůst až o 22 procent. Akcie banky jsou zatím levné a neodpovídají její ziskovosti.

Důvodem pro levné ocenění je snaha brazilské centrální banky udržet na uzdě inflaci a zvyšující se požadavky na minimální rezervy, které zaručují pomalejší růst zisku v roce 2012. Levné ocenění a pozitivní demografický vývoj dělá z této banky ideálního zástupce mladých trhů pro vaše portfolio.

  • 1
  • 2
reklama
reklama