10 zemí, jejichž ekonomika poroste raketovým tempem

| redakce

Indie a Čína bojují s nekontrolovatelnou inflací. Jejich centrální banky přijaly agresivní restriktivní opatření k omezení rostoucích nákladů. Výsledkem je klesající výhled růstu jejich HDP. Se zpomalením růstu HDP možná přestanou být akcie těchto zemí tak přitažlivé, jako tomu bylo doteď. Citibank však nabízí řešení. Nový report banky identifikuje země, u nichž se očekává akcelerace ekonomického růstu do roku 2050.

Zatímco Čína, Indie a Brazílie dělají škrty, zaměřujeme se na růstové alternativy mimo skupinu BRIC. Níže uvedené státy budou pravděpodobně v příštích desetiletích tahouny světového růstu. Charakteristiky jednotlivých států zahrnují HDP, demografické ukazatele a klíčová socioekonomická rizika jednotlivých zemí.

Vlajka Srí Lanky

1. Srí Lanka

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5,5 %

Rizika: Populace na Srí Lance dosáhne nejvyšší úrovně - 22,2 milionu obyvatel - kolem roku 2035, do roku 2050 se očekává pokles počtu obyvatel na 21,7 milionu. Země potřebuje poválečnou rezoluci, aby se zamezilo politické nestabilitě v dlouhodobém horizontu.

Výhody: Srí Lanka překonala občanskou válku o osvobození Tamilských tygrů (LTTE) a je na cestě ke stabilní ekonomice.

Egyptská vlajka

2. Egypt

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5 %

Rizika: Egypt potřebuje svou ekonomiku liberalizovat, snížit velkou míru nezaměstnanosti a smazat velké nerovnosti v příjmech. Frustrace dosáhla vrcholu skrze občanské nepokoje a Mubarakovo vyhnání. Politická nestabilita však zůstává i přes novou vládu stálým rizikem této země.

Výhody: Těží z početné skupiny obyvatel v produktivním věku. Do roku 2050 se očekává růst o 60,8 %.

reklama
reklama