Luis Costa (Citibank): Koruna nabízí bezpečí, přístavem ale není

| Roman Chlupatý

Střed a východ Evropy doplácí na spojení s problémovým západem. I přesto nabízí některé zajímavé příležitosti. Sázky na ně ale může rychle pohřbít dluhová bouře v eurozóně, anebo třeba proaktivní politika některých centrálních bank. Nejen proto, že podle něj čeští radní prozatím zvolí vyčkávací taktiku, teď považuje Luis Costa, stratég pro region CEEMEA Citibank, korunu za rozumnou investici. I ta ale vnější turbulence jen tlumí, nikoli maže, dodává.

Luis Costa

Pokud se zaměříme na země střední a východní Evropy, na jejich trhy, řekl byste, že některá z nich v tuto chvíli nabízí z pohledu investora zajímavé příležitosti?

Ano. My u měn zemí na východě Evropy, nebo konkrétně ve střední Evropě, stále vidíme potenciál. Nesmíme ale při tom zapomenout na to, co přichází ze západu Evropy. Anebo obecněji z těch nejdůležitějších trhů. Ono totiž nejde jen o eurozónu. Jsou tu obavy, že růst Západu jako takového na několik let zpomalí. Trh teď například tráví snížení ratingu Japonska. Zkrátka, svět je pod tlakem. A není možné si myslet, že by tím střední Evropa nebyla poznamenána. Berte to tak, že pod tlakem jsou v podstatě všechny ostatní regiony.

V jaké situaci jsou tak podle vás v tuto chvíli země střední a východní Evropy?

Co se Česka, Maďarska, Polska a daších zemí týče, mají za sebou desetiletí obchodní, komerční a finanční konvergence. Čím dál tím více se sbližovaly s jádrem západní Evropy. A proto pokud zažije Německo, Francie, Itálie - v podstatě jakákoli země eurozóny - nějaký šok, je jasné, že to střední Evropa pocítí. Což bylo ostatně možné v posledních několika čtvrtletích sledovat. Proto například středoevropské měny v porovnání s neevropskými měnami ze stejné skupiny nemají tak dobré výsledky. Porovnejte si střední Evropu třeba s brazilským realem, jihoafrickým randem nebo i ruským rublem. Tyto měny, respektive země, jsou dále od západní Evropy a proto její současnou krizí trpí méně.

Jinými slovy, střední Evropa teď na spojení se západem svým způsobem doplácí...

Svým způsobem je možné říci, že tyto země - nebo měny - dlouhou dobu ze zmíněné finanční konvergence díky přeshraničním tokům profitovaly. No a teď, jsme bohužel svědky toho, že je tomu naopak. Ze skupiny rozvíjejících se trhů, respektive skupiny, do které patří, kvůli dění v západní Evropě trpí region CEE nejvíce. Přesně tak.

reklama
reklama