Akcie na mladých trzích: Nakup si nás, jsme fakt levné

| redakce

Po výrazné korekci v posledních třech měsících nabízejí mladé trhy jako Čína, Indie, Brazílie, Tchaj-wan a Jižní Korea silný ekonomický růst za doslova diskontní ceny. Zatímco investoři byli zvyklí v době nejistoty hledat úkryt pro své investice v bezpečných přístavech (jež představovaly americké státní dluhopisy, dolar, euro nebo zlato), dnes se musejí vzhledem k nepříznivé situaci na vyspělých trzích poohlédnout jinde. Emerging markets se tak zdají být tou nejlepší volbou!

Brazílie

Jedním z důvodů, proč dnes mladé trhy představují lákadlo pro investory, jsou jejich "zdravé" platební bilance spolu se stabilně posilujícími měnami. Brazilský reál od začátku roku posílil vůči americkému dolaru o přibližně 4 %.

Brazilskou měnu jako výhodnou investici doporučoval Investiční web počátkem srpna.

Kupříkladu asijské trhy si už svým nepříjemným obdobím krize v letech 1997 až 1998 prošly a vzaly si z toho ponaučení: jejich běžné účty jsou v přebytku a mají ještě rezervy díky svému obrovskému výrobnímu potenciálu a úsporám. Na rozdíl od vyspělého světa, který se kvůli podpoře své spotřeby musí enormně zadlužovat.

Jejich akcie se dnes obchodují o zhruba 20 % levněji ve srovnání s maximy z května tohoto roku. Taktéž jejich ohodnocení pomocí P/E (poměr ceny akcie k zisku na akcii) je mnohem nižší než u akcií rozvinutých zemí. Doslova "za pakatel" tak můžete získat v průměru 6procentní růst HDP a 13procentní míru růstu korporátních zisků.

Analytici se shodují, že právě emerging markets představují budoucnost světové ekonomiky a jako jediné budou růst rychlým tempem a jejich akcie budou přinášet nadvýnosy.

Záludností při investování na mladých trzích, která některé investory může odrazovat, je vyšší volatilita, jelikož burzy rozvíjejících se ekonomik zatím nejsou tak likvidní jako trhy jejich rozvinutějších protějšků, takže se každý propad promítne více.

reklama
reklama