Kam se poděly akcie Latinské Ameriky?

| Tomáš Poděbrad

Země Latinské Ameriky zažily po krizi velmi silný růst. Rychlost uzdravování tamních ekonomik vysoce překonávala rozvinuté trhy v čele se Spojenými státy. Ovšem od listopadu minulého roku jako by se vše otočilo a jihoamerické indexy začaly výrazně zaostávat za vyspělým světem.

Brazílie a Chile - vrátí se důvod k radosti?

Po nejhorším stádiu ekonomické krize se peníze do Jižní Ameriky jen hrnuly. Investoři hledali bezpečnější trhy než ty evropské a americké.

Mladé trhy Jižní Ameriky se v té době zotavovaly nejrychleji, pro investice byly tamní firmy ideální.

Světová nejistota zapříčiněná prohlubující se evropskou dluhovou krizí a rostoucím deficitem Spojených států však způsobila, že investoři začali peníze z Jižní Ameriky stahovat. Nejhorší byl z tohoto pohledu začátek července.

Co se stalo s Brazílií?

Nějaký čas byla Brazílie v těsném závěsu za Čínou a Indií. Peníze do tamní ekonomiky proudily hlavně díky nadcházejícím olympijským hrám a MS ve fotbale.

V posledních měsících ovšem začala brazilská ekonomika zpomalovat. Roste počet nesplácených půjček a výroba celý poslední rok skomírá. Na vině je v tomto případě silný brazilský reál. Rostoucí měna navíc způsobila to, že jsou brazilské firmy méně konkurenceschopné a deficit běžného účtu nebezpečně roste.

Investoři začali stahovat peníze i z brazilské burzy, protože se báli dopadu rostoucích cen komodit na tamní producenty. Bojí se také inflace, která je pro brazilskou ekonomiku stále větším problémem.

Brazilské a americké akcie
  • 1
  • 2
reklama
reklama