Těchto deset zemí bude kralovat světovému obchodu v roce 2050

| redakce

Ekonomové se nedokážou shodnout na tom, co čeká trhy v blízké době (Evropa se zmítá v křečích, Čína zpomaluje a americký politický systém je jeden velký chaos), ale doufejme, že je současná nejistota z dlouhodobého hlediska jen jakýmsi šumem. Všechny záležitosti se snad opět brzy dostanou do normálu a světová ekonomika bude pokračovat ve svém dlouhodobě mírně rostoucím trendu.

Citigroup v čele s hlavním ekonomem Willemem Buiterem nabízí predikce postavení jednotlivých zemí v mezinárodním obchodu v roce 2050. Reálný objem světového obchodu (suma importů a exportů) se podle banky vyhoupne z 37 bilionů USD v roce 2010 na 287 bilionů v roce 2050.

Výrazně se změní i podíly, kterými jednotlivé země k celkové sumě světového obchodu přispívají. Nejrychleji se bude obchod rozvíjet na mladých trzích – například Čína překoná podíl USA a stane se světovým lídrem již v roce 2015. Ve stejné době bude Asie tvořit největší regionální obchodní zónu.

Vzájemný obchod mezi mladými trhy dosáhne v roce 2050 hodnoty 38 % celosvětové obchodní aktivity. Projekce vycházejí z odhadovaného růstu HDP, zlepšující se produktivity práce, rostoucích příjmů a předpokladu další liberalizace obchodu.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama