Rozvíjející se perla uprostřed asijské stepi

| Tomáš Stingl

Středoasijský Kazachstán v minulých dnech oslavil dvacet let své nezávislosti. Centrem oslav bylo novodobé hlavní město Astana. Tato metropole působí jak kouzelný přelud. Uprostřed pusté stepi náhle během pouhých deseti let vyrostlo z ničeho supermoderní velkoměsto, které oslňuje architektonickými výstřelky a nebývalým luxusem.

Astana

Kdyby někdo v horkých letních měsících zabloudil ve vyprahlé středoasijské stepi, asi by si myslel, že ho jen šálí nějaká bláznivá fata morgana. To kdyby se před ním uprostřed nekonečných pustých plání náhle zjevily futuristické věže a skleněné mrakodrapy Astany.

Tohle novodobé hlavní město Kazachstánu vzniklo doslova na zelené louce, respektive na zelené stepi. Původně tu na řece Išim v sovětské éře stálo bezvýznamné, ošklivé provinční město Celinograd. Když se ovšem v 90. letech po rozpadu Sovětského svazu Kazachstán osamostatnil, rozhodl se postavit nové hlavní město, které ztělesní jeho rostoucí prosperitu. Tak se začala rodit Astana, která je dnes jakousi Dubají severu.

I tady totiž umožnily výstavbu velkolepé metropole zisky z těžby ropy a dalších surovin. Japonskému architektovi Kišovi Kurokawovi se tak splnilo něco, co je asi snem každého projektanta. Právě on dostal hlavní zakázku na to, aby navrhl rovnou celé futuristické město, a navíc k tomu dostal prakticky neomezené peněžní zdroje. Jen na první fázi výstavby bylo vyčleněno 10 miliard dolarů.

Vsaďte na mladý, zatím okrajový trh v Asii

Mrakodrapy vypadají jako zapalovač nebo raketa

Na levém břehu řeky Išim, která dnes rozděluje město na starou a novou část, tak mohlo začít podle uceleného urbanistického plánu růst učiněné architektonické panoptikum.

Jeho hlavní osou je třída vedoucí asi tři kilometry od Prezidentského paláce. V jejím středu se tyčí věž Bajterek, která je nejčastěji foceným symbolem města. Plných 97 metrů vysoká rozhledna má připomínat bájný strom života, do jehož koruny snesl zlaté vejce pták štěstí zvaný Samruk. Ono "vejce" je vyhlídkovou restaurací.

  • 1
  • 2
reklama
reklama