Čína je jedna velká bublina

| Tomáš Poděbrad

Čínu čeká další zpomalení hospodářského růstu. Podle některých to bude zpomalení pozvolné, jiní předpovídají prudký pád, podobný jako v Japonsku před 20 lety nebo ve Spojených státech v roce 2008. Nafukuje se v Číně bublina? To je předmětem diskuzí v investorských kruzích a oblastí zájmu Edwarda Chancellora, odborníka na kapitálové trhy v týmu Grantham, Mayo, Van Otterloo. Čínský propad podle něj naznačuje hned deset varovných signálů.

Bublina v Číně

1. Ekonomický růst je nekriticky akceptován

Prudký ekonomický růst Číny není udržitelný. Postupné bohatnutí populace vede lidi do měst, ovšem podobně jako například v Chicagu před třiceti lety se po vyvrcholení růstu lidé budou chtít opět vystěhovat. Nemluvě o stavbách prázdných měst, uměle tvořené poptávce a podobně.

2. Přehnaná důvěra v autority

Ideálním příkladem je kniha Boba Woodwarda Maestro, která je v podstatě poklonou Alanu Greenspanovi. Podle Chancellora se některé pasáže v knize velice podobají těm, které jsou v čínských knihách o tamních autoritách. Čína má tu nevýhodu, že lidé na vrcholných pozicích jsou velice náchylní ke korupci, která je proto v Číně velkým problémem.

3. Lehké peníze a boom úvěrů jsou stupněm před krizí

Podíl celkového dluhu k HDP roste krátce před krizí rychleji než kdykoli jindy. A podíl čínského dluhu k HDP vzrostl za poslední 3 roky ze 135 % na 175 %. Významnou měrou k tomuto růstu přispělo poskytování půjček nebankovním subjektům.

4. Investiční boom

Investiční boom se týká hlavně sektoru luxusního zboží. Hodně firem a fondů do něj investovalo spoustu peněz - a věděly proč. S růstem mezd v Číně se totiž zvýšila i poptávka po luxusním zboží. Číňané se prostě chtějí přiblížit Západu.

Čína už se probouzí ze snu

reklama
reklama