Jak si má investor vybrat mezi Čínou a Indií? Indie je rizikovější

| redakce

Čínského "tvrdého přistání" se bojí řada ekonomů. Přetrvávající globální nejistota by kromě Číny mohla mít nepříznivý dopad i na další asijské "tahouny". Výrazné zpomalení v Asii by ohrozilo světovou ekonomiku jako celek. Mladé trhy dosud táhly světovou ekonomiku svými zhruba 8,5% růsty, tedy trojnásobným tempem, než sledujeme v ostatních zemích. Číně v tomto ohledu zdatně sekundovala Indie. Pokud by největší asijské země (kromě Ruska) byly skutečně v ohrožení, celosvětovou recesi již zřejmě nic neodvrátí.

Čína a Indie - ilustrační foto

Čína: Závislost na zahraniční poptávce

Podobné obavy jsou pochopitelné, obě velké asijské ekonomiky silně závisejí na celosvětovém ekonomickém klimatu. Čína je velmi zranitelná v případě poklesu zahraniční poptávky, protože do eurozóny a Spojených států mířilo v roce 2010 38 % čínského vývozu.

Indii však tvrdší podmínky na finančních trzích kvůli jejímu velkému deficitu běžného účtu a potřebám zahraničního financování postihnou ještě vážněji.

Zatím jsou obavy z "tvrdého přistání" obou ekonomik spíše přemrštěné, zejména co se týče Číny. Ta platí daň za agresivní ekonomický stimul v boji s krizí, kterou spustily nekvalitní hypotéky v USA. Bankovní systém financoval velké množství dodatečných výdajů na spotřebu, a proto je vystaven zhoršení úvěrové kvality, která může z takových snah vyvstat.

Nejistota také obchází nemovitostní trh, který signalizuje příznaky spekulativní bubliny. Centrální banka má navíc strach z rostoucí inflace.

Je však spíše nepravděpodobné, aby některý z těchto problémů zapříčinil "tvrdé přistání". Čínští politici se na situaci snaží flexibilně reagovat a přijímají preventivní opatření. Úspěchy můžeme pozorovat například v boji proti inflaci, kdy administrativní opatření v zemědělství pomohla snížit ceny potravin. Bez povšimnutí nezůstal ani trh nemovitostí, kde byla přijata nová regulatorní opatření.

Čínská centrální banka je připravena uvolňovat měnovou politiku, pokud se budou ekonomické podmínky zhoršovat. Podobné je to i s požadovanými mandatorními rezervami, které vláda snížila o 50 bazických bodů z rekordních 21,5 %. Díky relativně malému deficitu má Čína ve fiskální politice poměrně velký manévrovací prostor.

  • 1
  • 2
reklama
reklama