15 frontier markets: Supermladé trhy, které budou hitem příštích desetiletí

| redakce

Investování na rozvíjejících se trzích (zejména v zemích BRIC) je v posledních letech v kurzu, investoři hledají alternativy stále více zpomalujících vyspělých trhů. Ovšem i velké rozvojové země mají své limity, koneckonců bez výjimky patří mezi 11 největších ekonomik světa. Navíc Čína čelí zpomalení ekonomiky, Indie má omezený prostor pro její stimulaci, Rusko čekají dost možná divoké časy kvůli prezidentským volbám a Brazílie zápasí s inflací.

Než je ekonomika zařazena mezi emerging markets, je často chápána jako jedna z frontier markets, tedy doslova hraničních, okrajových trhů, které charakterizuje méně rozvinutá infrastruktura, nekvalitní právní prostředí a málo likvidní kapitálové trhy. Jsou obecně považovány za rizikovější než ostatní investiční kategorie. Často však vyšší riziko jde ruku v ruce s výjimečným růstovým potenciálem, který významně převyšuje příležitosti na ostatních trzích.

Andrew Howell ze Citigroup se pokusil na základě kvantitativních i kvalitativních kritérií identifikovat 15 "hraničních" trhů, které by mohly dlouhodobě nabízet slušné výnosy. Některé z nich jsou mezi investory dobře známé, například Argentina nebo Venezuela, ostatní bývají zatím spíše přehlíženy. Kromě ekonomických a demografických ukazatelů nechybí informace o příležitostech a rizicích spojených s těmito "slibnými" trhy.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama