Pohled z Afriky: Eurokrize? No problem!

| Roman Chlupatý

Zatímco Evropou cloumají pochybnosti o výhodách měnové unie, Afričané na ni nedají dopustit. O společném platidle se diskutuje na jihu kontinentu, na východě se uvažuje o vzkříšení currency board, tedy fixních kurzů měn. Na západě pak bývalé britské kolonie plánují, že napodobí své frankofonní sousedy, kteří společnou měnou platí od svého osvobození. Jak přímo na místě zjistil Investiční web, v Africe lidé berou probíhající eurokrizi jako signál, že je potřeba více, nikoli méně unie, natož její konec.

Liberální institut v Senegalu

"Potíž je v tom, že jakmile chci vyjet za hranice měnové unie, je CFA (západoafrický frank) bezcenný," jde přímo k věci ředitel senegalského Liberálního institutu Jaleck Bieng. Krizi v Evropě neřeší. Trápí ho současné globální uspořádání, jemuž vévodí dolar a euro. "Pokud chci vycestovat za hranice regionu, potřebuji dolary nebo eura. Pokud chci s někým obchodovat, platí to samé. To je potřeba změnit," pokračuje Bieng a doplňuje svoji vizi, jíž je společná silná africká měna, která by dokázala konkurovat zavedeným mezinárodním platidlům i nastupujícím "značkám", jako je čínský jüan.

Vzdělaní již z Afriky utíkat nemusejí

"Nebude to jednoduché. Stále máme řadu problémů, korupci a tak dále, ale není to nerealistický cíl," doplňuje šéf nedávno vzniklého think tanku, který již svou samotnou existencí potvrzuje překotný rozvoj, jímž subsaharská Afrika v posledních letech prochází.

Od roku 1998 do začátku globální krize tamní ekonomika rostla v průměru o 5 % ročně, poté klopýtla, ale od roku 2010 je zpět na nohou. Podle Světové banky by mohly míry růstu být v příštích letech ještě vyšší než před krizí.

Během posledních dvou let se do Senegalu přistěhovaly v podstatě všechny velké technologické společnosti, které na světové scéně něco znamenají. "Jsou tu Google, Microsoft, Cisco Systems, Alcatel a další," vypočítává manažer jedné z těchto společností, absolvent jedné z předních amerických univerzit, který s námi hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Zájem je podle něj o region jako celek. "V Senegalu jsme zakotvili kvůli politické stabilitě."

Poté, co se ve Spojených státech přiučil, jak dělat byznys, se vrátil do Senegalu a začal podnikat. Brzy mu bylo společenství osmi států propojených jednou měnou těsné, a tak expandoval na okolní trhy. Nakonec se dostal až do Jihoafrické republiky – a okamžitě si ho všiml globální technologický gigant.

Čína dobývá Afriku a chce její zdroje Čína dobývá Afriku a chce její zdroje Čínské investice v Africe sleduje zbytek světa tak trochu s otevřenou pusou. Přislíbené investice za ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama