Tohle si o dalších čtyřech letech s Obamou myslí známý investor Mark Mobius

| Penízenavíc.cz

Mark Mobius je velkým býkem, pokud jde o takzvané emerging markets. Co znamená vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách pro mladé ekonomiky?

Barack Obama

Riziko poklesu americké ekonomiky

Americké prezidentské volby jsou za námi, znovuzvolený Barack Obama se ujal dalšího čtyřletého období v čele USA, a my jsme tak konečně schopni, tak jako po všech důležitých volbách či změnách režimu, odhadovat dopady tohoto politického vývoje na naše investice.

Z pohledu Mobiova týmu ve Franklin Templeton Investments musejí brát investoři v potaz dva hlavní faktory: budoucí kondici americké ekonomiky a postoj prezidenta Baracka Obamy v rámci jeho zahraniční politiky vůči klíčovým zemím, zejména Číně.

Největším současným problémem americké ekonomiky je hrozící fiskální útes, kombinace skokových nárůstů daní a škrtů vládních výdajů, jež je výsledkem kompromisu amerických politiků ve snaze omezit vládní dluh. Pokud se republikány kontrolovaná sněmovna reprezentantů nedohodne s demokraty ovládaným senátem, bude fiskální útes (nebo také Akt rozpočtové kontroly z roku 2011) uveden v život v lednu příštího roku.

Někteří ekonomové odhadují, že škrty na výdajové straně a zvýšení daní obsažené v Aktu uvrhnou USA do recese, způsobí výrazný nárůst nezaměstnanosti a omezení spotřebitelských výdajů. Rozpočtový výbor Kongresu odhaduje, že by v důsledku toho mohl americký HDP v příštím fiskálním roce poklesnout až o 4 %.

Fiskální útes z pohledu rozvíjejících se trhů

Podle Mobia by mohlo spuštění Aktu vést k ekonomické katastrofě. Recese největší světové ekonomiky by totiž měla nepochybně negativní dopad na světovou ekonomiku, zejména asijský vývozní průmysl. Pokud USA spadnou z fiskálního útesu, mohly by s sebou stáhnout dolů i ostatní země.

Lze doufat v nejlepší, měli bychom se však připravit na nejhorší.

Dobrá zpráva pro investory na rozvíjejících se trzích? Závislost na exportu do USA v Asii v uplynulém desetiletí všeobecně klesala. V absolutním vyjádření sice objem vývozů rostl, rozvíjející se trhy však diverzifikovaly svou exportní základnu o země mimo USA a Evropu (která nyní zažívá svou vlastní krizi).

Dnes je to Čína, která je největším vývozním trhem pro společnosti ze zemí, jako jsou Japonsko, Korea, Vietnam, Thajsko, Malajsie, Singapur a Indonésie. Přesto by se nemělo zapomínat na to, že jsou USA největší světovou ekonomikou s HDP okolo 16 bilionů USD, následované Čínou s 8 biliony USD a Japonskem s 6 biliony USD. Čínská ekonomika je již tak velká, že vývozy do USA činí pouze 5 % jejího HDP, obchod s USA je však stále důležitý, Čína je pro USA druhým největším obchodním partnerem.

Spousta lidí v tomto nahlíží na Čínu jako na vývozce. Země středu však také z USA spoustu věcí dováží, v loňském roce dosáhl objem importu z USA 100 miliard USD. Sečteno a podrženo, z investičního úhlu pohledu mohou v případě asijských společností vyvážejících na americké a evropské trhy existovat negativní dopady, ty silnější z nich je však podle Mobia přežijí.

Monetární politika

Na straně monetární politiky předpokládá Mobius pokračování Fedu v programu uvolněné měnové politiky (kvantitativní uvolňování) za účelem zabránění prudkému poklesu americké ekonomiky a zlepšení situace na trhu práce. Tento postoj je důležitý i pro zbytek světa, zejména pro finanční trhy, neboť zvýšený objem likvidity pravděpodobně povede k vyšším cenám na finančních trzích a také k vyšší inflaci. Řada firem by však měla být schopna navyšovat cenu svých výrobků v závislosti na inflaci.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz

Jak to dopadne s fiskálním útesem: 4 scénáře Jak to dopadne s fiskálním útesem: 4 scénáře Fiskální útes se nebezpečně přibližuje. Drastické navýšení daní a výdajové škrty, které mají automaticky vejít ...

reklama
reklama