Čínská ekonomika nezadržitelně zpomaluje. Zakročí vláda?

| Boris Tomčiak

Do Číny, druhé největší ekonomiky světa, vkládají podnikatelé i investoři obrovské naděje. V posledních letech zažila její ekonomika prudkou expanzi a potenciál dalšího rozmachu ještě zdaleka nebyl vyčerpán. Nejnovější statistiky však ukazují, že čínský ekonomický rychlík zpomaluje. Investoři proto musejí postupně přehodnocovat svá očekávání.

Čínský premiér Wen ťia-pao uvedl, že se letos čínská vláda bude snažit o růst HDP na úrovni 7,5 %. V posledních sedmi letech byl cíl 8 %.

I když je skutečný růst ekonomického výstupu každý rok vyšší oproti cíli, je to signál, který znervóznil řadu investorů. Varováním jsou i poslední makroekonomické statistiky.

V prvních dvou měsících roku se investice do fixních aktiv zvýšily podle údajů Národního statistického úřadu o 21,5 % oproti předchozímu roku, což je nejnižší růst od konce roku 2006.

Meziroční růst fixních investic v Číně

Čína - meziroční růst fixních investic

Investice táhnou čínskou ekonomiku (tvoří přibližně 50 % HDP). Vláda se sice snaží podpořit spotřebu domácností, ale tato složka HDP je stále výrazně nižší oproti investicím.

Čína se zahřívá jako nikdy dříve! HDP za první čtvrtletí může odhalit katastrofu Čína se zahřívá jako nikdy dříve! HDP za první čtvrtletí může odhalit katastrofu Patrick Chovanec varuje před tvrdým čínským ekonomickým přistáním již několik let. To ovšem neznamená, že ...

Zklamáním jsou i údaje o maloobchodních prodejích spotřebního zboží. Ty se v prvních dvou měsících zvýšily meziročně o 14,7 %, což je také nejnižší údaj za několik let.

Meziroční růst maloobchodních prodejů v Číně

Čína - meziroční růst maloobchodních prodejů
  • 1
  • 2
reklama
reklama