Volby 2012: Jak "zamávají" s akciemi na mladých trzích?

| redakce

Včerejší prezidentské volby v Rusku budou mít možná ještě dohru v ulicích. Dopady voleb však lze pozorovat i na výkonnosti akciových trhů. Rok 2012 se jimi bude jen hemžit. Podle studie Citigroup by to však pro investory měla být především dobrá zpráva. Akciím se totiž po volbách většinou daří.

Nejvíce voleb čeká v roce 2012 rozvíjející se trhy. Pokud budeme počítat i čínskou změnu garnitury, půjdou letos lidé k volebním urnám v devíti největších ekonomikách regionu emerging markets. Tato devítka mladých trhů představuje 71 % HDP, 78 % populace a 73 % tržní kapitalizace jednadvaceti zemí zahrnutých v indexu MSCI Global Emerging Markets (GEM).

I přes často rozlišné důsledky politických změn se Citi pokusila shrnout do tabulky vliv voleb na akciové indexy. Jasný vzorec pro reakce trhu po volbách pravděpodobně z tabulky nevyčtete, přesto lze některé zajímavé poznatky brát jako jedno z vodítek při investování.

Následující tabulka zobrazuje výkonnost akciových trhů kolem voleb. Pokrývá období posledních 20 let (případně dobu, odkdy se země připojila do indexu MSCI GEM). Relativní výkon značí výkonnost trhu ve vztahu k ostatním "nevolebním" komponentům indexu MSCI GEM.

Volby a dopady na akciový trh

Pokud odhlédneme od Ruska, kde index vykazuje většinou nadprůměrnou výkonnost před volbami, zjistila Citi, že "volební" trhy mívají tendenci k lepší výkonnosti tři měsíce po volbách, kdy předčí "nevolební" GEM o 0,6 %, ve srovnání s -4,6 % v šesti měsících před volbami.

Pokud se podíváme na výsledky jednotlivě, úvaha se zkomplikuje: v devíti případech se dařilo akciovému indexu lépe po volbách, zatímco v jedenácti případech to bylo před nimi (opět vyjma Ruska).

V pěti případech totiž předčily "volební" trhy ostatní GEM před volbami i po nich – jedná se o volby v Mexiku (2000), změnu vedení v Číně (2002), zvolení Thaba Mbekiho za lídra ANC v Jihoafrické republice (1997) a o dva případy v Malajsii, kdy vládnoucí strana uchránila dvoutřetinovou většinu v parlamentu.

Rok 2012 by mohl být dobrý pro akcie Rok 2012 by mohl být dobrý pro akcie Akciím se obvykle v roce, kdy Bílý dům čekají volby, daří. Často také vývoj akcií ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama