Brazílie: Ekonomicky pulzující oblíbená země Marka Mobia

| Mark Mobius

Při svém putování za dobrými investičními příležitostmi často navštěvuji opravdu úžasné země. Tou vůbec nejkrásnější a ekonomicky nejvíce pulzující ze všech zemí v celé západní hemisféře je podle mě Brazílie.

Brazílie

Zdejší portugalsky mluvící a mnohonárodnostní populace čítající téměř 200 milionů lidí představuje významný a stále rostoucí spotřebitelský trh. Brazílie má pátou největší populaci na světě a je doslova napěchovaná nerostným bohatstvím a úrodnými farmami. Ne nadarmo je jméno země odvozeno od jména stromu, který roste podél pobřeží a který byl zejména v 16. století velmi ceněn ze strany evropského textilního průmyslu.

Ordem e Progress

Motto země "Ordem e Progress" (pořádek a pokrok) nabývá po letech ekonomického chaosu opět na významu. Inflace dosahující na počátku 90. let tisíců procent byla nedávno snížena na 6 %. Podle prvotních odhadů vykázala Brazílie v roce 2011 ekonomický růst 3 % při nezaměstnanosti 5 %. Některé obory pociťují dokonce nedostatek pracovních sil.

Devizové rezervy země vzrostly ve třetím kvartále 2011 na 348 miliard USD a místní měna (real) posiluje vůči americkému dolaru již od roku 2002.

BRIC: 5 velkých ekonomických témat příští dekády podle Goldman Sachs BRIC: 5 velkých ekonomických témat příští dekády podle Goldman Sachs Brazílie, Rusko, Indie a Čína pod zkratkou BRIC brzy oslaví desetileté výročí. Koncept Jima O'Neilla ...

Nedávno jsem se vydal do Sao Paula, největšího brazilského města, abych navštívil několik společností, které se aktuálně nacházejí v našem portfoliu, a zároveň se podíval po nových investičních příležitostech. Sao Paulo je nejprůmyslovějším a obchodně nejdůležitějším městem Brazílie, reprezentuje třetinu HDP země. Město rovněž vykazuje v rámci Brazílie nejmenší míru negramotnosti, nejnižší míru úmrtnosti novorozenců a nejvyšší HDP na obyvatele.

  • 1
  • 2
reklama
reklama