Mladý trh, který je díky konsolidaci zajímavou nákupní příležitostí

| Martin Svoboda

Brazílie roste a roste – v posledním roce vytlačila Velkou Británii ze šestého místa pomyslného žebříčku největších ekonomik. Podle MMF by pátá Francie měla následovat v roce 2015, ovšem podle brazilského ministra financí Guida Mantegy k tomu dojde mnohem dříve.

7 důvodů pro Brazílii

Brazilská ekonomika roste dvakrát rychleji než ve vyspělých zemích západního světa. V uplynulém roce vzrostl HDP o 2,8 %, letos se očekává růst 3,5 %. O tom mohou mnohé země jen snít.

Vyšší vývoz

Export je navzdory finanční a hospodářské krizi v boomu. V roce 2011 dosáhl celkový vývoz 256 miliard USD, tedy o 27 % více než v roce 2010. Hlavním odběratelem brazilského zboží je Čína, kam bylo vyvezeno zboží za 44,3 miliardy USD (+44 % meziročně).

Brazílie samozřejmě také profituje z komoditního boomu. Země je největším světovým vývozcem agrárních komodit - vyváží se vše od kávy po cukr. V roce 2011 dosáhl celkový vývoz komodit 160 miliard USD.

Silný domácí trh

Ale Brazílie nenabízí jen komodity, disponuje silným vnitřním trhem. Domácí spotřeba zaujímá zhruba 60 % HDP, 192 milionů obyvatel něco zmůže.

To si uvědomuje i brazilská vláda, která občanům usnadnila přístup k úvěrům. V loňském roce s úspěchem zahájila národní program pro poskytování mikroúvěrů, ve velmi krátkém období bylo malým podnikům poskytnuto 0,5 miliardy eur. Tyto peníze vytvářejí pracovní místa a podporují růst vnitřního trhu.

Brazílie: Ekonomicky pulzující oblíbená země Marka Mobia Brazílie: Ekonomicky pulzující oblíbená země Marka Mobia Při svém putování za dobrými investičními příležitostmi často navštěvuji opravdu úžasné země. Tou vůbec nejkrásnější ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama