Finanční magnet současného světa: Singapur

| Martin Svoboda

Kdo je na světě nejkrásnější? Ne, nebudeme se zabývat další castingovou show, která vyplňuje hlavní vysílací časy televizních stanic. Jde nám o nejlepší finanční centrum světa. Podle PricewaterhouseCoopers je v současnosti stále ještě nejoblíbenějším místem Švýcarsko, které následuje finanční centrum Londýn. Ale již v příštím roce je pravděpodobné, že se na nejvyšší místo žebříčku dostane asijský Singapur.

Singapur

Mlčící bankéři

V posledních letech zde došlo k přeměně rozvíjejícího se trhu na rozvinutý průmyslový stát. Výrazným způsobem k této přeměně přispěl právě krizí zmítaný segment finančních trhů. Zatímco v mnoha zemích je od bankovního tajemství pozvolna upouštěno, Singapur je považován za místo s nejvíce střeženým bankovním tajemstvím na světě. Jeho porušení vede k okamžitému uvěznění.

Není divu, že se nyní mnoho miliard přesouvá do Asie. Peníze pocházejí především z Evropy, ovšem jejich přesný původ nelze určit. Nepochybně velká část prostředků přichází přímo ze Švýcarska, kde se bankovní tajemství začíná podobat děravému ementálu.

Nejedná se o přímé transakce. Mnoho klientů zjevně ruší svá švýcarská konta a zakládá si prostřednictvím offshore firem nové účty v pobočkách sídlících přímo v Singapuru. Při založení není nutná ani osobní přítomnost.

Nelze se divit, že bezmála 50 velkých globálních bank, jakými jsou například Deutsche Bank, UBS či Credit Suisse, již v novém finančním ráji disponuje odpovídající sítí poboček a služeb. Objem obhospodařovaných prostředků překročil hranici 1 bilionu eur (v uplynulém roce došlo ke růstu o 25 %).

Singapurské finanční centrum je ovládáno cizinci. Politické reprezentaci to nevadí, stará se hlavně o vytvoření příznivých rámcových podmínek. Příliv hedge-funds nadále roste. Jejich manažeři jsou srdečně vítáni, zatímco podmínky v USA nebo Evropě se zpřísňují.

Daňově zajímavé

Kromě bankovního tajemství láká finanční metropole dalšími atrakcemi. Kapitálové zisky jsou zpravidla osvobozeny od daní. Také dědickou daň byste zde hledali marně. Všechny tyto skutečnosti přivádějí do Singapuru enormní bohatství.

  • 1
  • 2
reklama
reklama