Investování v Evropě: Poučme se z japonského příkladu

| Miloš Filip

Japonsko bylo první zemí, která byla zasažena souběhem několika negativních vlivů: stárnutím populace, deflací, oslabením bankovního sektoru a sérií ne úplně optimálních politických reakcí. Zní vám to povědomě? Mělo by, protože mnoho z těchto vlivů se nyní projevuje rovněž v Evropě. Proč se tedy nepoučit ze zkušeností v Japonsku?

Japonský pokles - ilustrační foto

Lze namítnout, že rozdíly mezi Japonskem a Evropou jsou stále příliš velké na to, aby bylo možné přiměřené srovnání. My se však domníváme, že podobnosti jsou ještě větší, zejména mezi Japonskem a velmi významnou německou ekonomikou.

Německo ve stopách Japonska

V obou případech se jedná o státy s populací dodržující "finanční kázeň" a mající sklony ke spoření. Oba státy představují exportéry s velkou a vysoce kvalitní průmyslovou základnou. Oba se potýkají s problémem rychle stárnoucí populace, kdy více než třetina populace bude do roku 2050 starší než 65 let (v Japonsku dokonce 40 %).

Také většina ostatních evropských zemí řeší problém stárnutí populace, což nadále povede ke zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu a k rostoucí nejistotě, pokud jde o dostupnost důchodů a zdravotní péče. Proto roste nedůvěra spotřebitelů, umocněná negativní náladou při pohledu na krizi eura.

I když je inflace v Evropě stále zřetelně vyšší než v Japonsku, lze i zde pozorovat sbližování. Poslední údaje o evropské inflaci ukazují klesající trend. Spojení nižších cen komodit a extrémně malého růstu mezd bude v roce 2013 pravděpodobně nadále snižovat inflační tlaky.

Výnosy z dluhopisů stále nízké

Někteří lidé mají obavy z dopadů stimulačních opatření přijatých ECB na inflaci. My však stále zdůrazňujeme, že by tyto obavy neměly získávat navrch, dokud bude panovat nedůvěra a lidé nezačnou nově vytvořené peníze reálně utrácet. Domníváme se proto, že výnosy státních dluhopisů v klíčových zemích zůstanou dlouhodobě nízké, stejně jako tomu dosud bylo a stále je v Japonsku.

Centrální banky panikaří a chtějí tisknout jako o život, dluhopisový trh může říct DOST, varuje Fleckenstein Centrální banky panikaří a chtějí tisknout jako o život, dluhopisový trh může říct DOST, varuje Fleckenstein Podle známého hedgeového manažera Billa Fleckensteina světové centrální banky propadají panice a plánují velkolepé tištění ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama