Kam v dnešním světě investovat? Jednoznačně na mladé trhy!

| redakce

Význam mladých trhů roste. Lákadlem pro investory jsou jejich vysoká tempa růstu, relativní stabilita, výhodná demografická situace a rychle se zlepšující infrastruktura. S rozvojovým světem jsou spjaty poměrně nové a stále vyhledávanější alternativní investiční strategie, například impaktové investování a mikrofinance.

Mladé trhy

Co jsou impaktové investice?

V případě impaktových investic (impact investments) jde o investování, v němž investor nesleduje jen výnos (tzv. alfu), ale také potenciální sociální dopady investice. Ron Cordes z Genworth Financial vysvětluje, jak přistupuje k investování na mladých trzích: "Vždy jsem vyhradil určitou část svého portfolia mladým trhům a jedno procento z něj jsem využil na impaktové investice."

Na nedávné konferenci Inovativní alternativní strategie byly mladé trhy jedním z hlavních témat. Řeč byla nejen o struktuře investičních produktů a technikách zajištění, ale především o tom, kam by v současném světě měly investice směřovat. Mladé trhy vyšly z diskuze jako jasný vítěz.

Mladé trhy se ženou vpřed mílovými kroky

Rozvojový svět už není tak zaostalý jako dříve. Z vyspělých regionů sem doputovaly technologie a corporate governance a zvýšila se transparentnost. To vytváří nové, lepší investiční prostředí. Investice lze sledovat z pohodlí domova přes Skype, e-mail nebo sociální média. Dnes už vám žádná horká zpráva ze vzdáleného regionu neunikne.

Dostupnější je i paleta investičních příležitostí. Prahnou po nich velké sociálně zaměřené firmy, které dokáží pozvednout životní úroveň lidí, komunit i celé země. Gerhard Pries, partner v Sarona Asset Management, před dvaceti lety o investování do private equity v rozvojovém světě prohlásil, že pokud do toho skutečně chcete jít, musíte vlastnit letadlo. Dnes už jsou tyto doby naštěstí pryč. Technologie usnadňují peněžní transfery a urychlují tok informací.

Více investičních příležitostí znamená více konkurence mezi firmami poptávajícími kapitál. Konkurence na druhou stranu umožňuje přežít jen těm nejlepším. Díky tomu se mladé trhy po pomyslném ekonomickém žebříku šplhají rychle nahoru.

Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z módy, těchto 15 trhů nabízí rychlejší růst Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z módy, těchto 15 trhů nabízí rychlejší růst Země BRIC ekonomicky zpomalují, výhledy americké, natož evropské ekonomiky jsou přinejlepším opatrné. Pokud hledáte rychlejší ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama