Největší výzvy pro čínskou ekonomiku

| redakce

Čínská průmyslová produkce rostla v srpnu nejnižším tempem za poslední tři roky. Oficiální čínský PMI klesl v srpnu na 49,2 z červencových 50,1. Čínská makrodata se zhoršují, nemovitostní trh válčí se splaskávající bublinou a objem špatných úvěrů roste. Někteří ekonomové se stále utěšují, že jde o součást vládního plánu rebalancování čínské ekonomiky a úmyslné "ochlazování" růstu.

Čína

Po třiceti letech rapidního růstu se Čína začíná restrukturalizovat. Země musí najít řešení 9 hlavních problémů:

1. Zpomalení ekonomického růstu

Čína zpomaluje. Není to jen přechodný jev, nýbrž trend. Firmy budou čelit ztrátám, některé to neustojí a bude následovat vlna bankrotů. Tlak na nezaměstnanost bude vysoký.

2. Dlouhodobá inflace

Ceny rostly v srpnu o 2 % oproti minulému roku. Inflace je pro Čínu střednědobým až dlouhodobým problémem. Současné nízké hodnoty ovšem vládě umožňují zavádět nové stimulační balíčky.

3. Nafukování ekonomických bublin

Léta rychlého růstu vedla k nafouknutí mnoha bublin. Nyní se hromadí obavy, že bubliny začnou praskat. Pokud by se vládě podařilo dostat makroekonomický vývoj pod kontrolu, mohla by nechat splasknout bubliny postupně bez vyvolání ekonomické krize či sociálních nepokojů. Získala by čas na vybudování základů pro nový ekonomický růst. Podniky by se restrukturalizovaly a inovovaly, takže by země získala nové konkurenční výhody. Tak by mělo vypadat "měkké přistání", bubliny by nepraskaly naráz. Rok 2013 bude vyžadovat zvýšenou pozornost.

4. Hledání nové rovnováhy

Čínu čeká přechod:

  • ze zahraniční poptávky na domácí;

  • z investičně taženého růstu na spotřebně tažený růst;

  • z vládního financování na soukromé;

  • z využití tradičních zdrojů konkurenceschopnosti na rozvinutou produkci.

Aby udržela tempo růstu, bude muset vláda ekonomiku ve změnách podpořit. Jinak dopadne jako Latinská Amerika nebo Japonsko, které sice určitou transformací prošly, ale upadly do středně-, respektive vysoko-příjmové pasti (situace, kdy ekonomický růst ustane na určité úrovni rozvoje - pozn. red.).

5. Strukturální změny

Čína se potřebuje zbavit nadbytečné produkce, inovovat technologie, zlepšit management a zaměstnávat kvalifikovanější pracovníky. Firmy doufají, že podpora přijde z Pekingu, ale tomu docházejí finanční prostředky. Nicméně aktuálně oznámené infrastrukturní projekty mohou tento bod o několik měsíců nebo let odsunout.

Východní lék pro světovou ekonomiku neexistuje, Čína zná jen obrovské finanční injekce Východní lék pro světovou ekonomiku neexistuje, Čína zná jen obrovské finanční injekce Na přelomu let 2008 a 2009 se světová ekonomika řítila do recese. Čína nebyla výjimkou. ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama