Vodafone našel nový ráj. Afrika chce být mobilní

| Tomáš Beránek

V Africe vydělává velká část dospělé populace méně než 2 USD denně. Vedle toho ale černý kontinent zažívá obrovský ekonomický boom. Pro britský Vodafone, druhého největšího mobilního operátora na světě, který zde působí již téměř dvě desetiletí, se nyní Afrika začíná stávat klíčovým trhem.

Vodacom vykazuje růst zisku i marží

Dceřiná společnost Vodafonu, africký Vodacom Group, svými zisky předstihla britskou divizi již v roce 2010 a v roce 2011 zastínila i Španělsko. Analytici navíc předpokládají, že při zachování dlouhodobého růstu Vodacomu, který se ve vybraných zemích pohybuje kolem 50 % ročně, předstihnou jeho zisky do 3 let celou jižní Evropu.

"Afrika má obrovský potenciál. Každý Afričan chce být na Facebooku a chce mít svůj e-mail. Každý chce být online," vystihuje africkou internetovou mobilizaci Nick Read, jenž od roku 2010 stojí v čele africké mobilní jedničky. Vodacom, který svými službami pokrývá Jihoafrickou republiku, Kongo, Mosambik, Tanzanii, Lesotho a částečně i Ghanu, má taktéž 40% podíl v keňském Safaricomu a je spoluvlastníkem egyptského Telecom Egypt.

Za období od dubna do září roku 2012 vykázal Vodafone ze svého 65% podílu ve Vodacomu zisk před zdaněním, odpisy a amortizací ve výši 1,5 miliardy USD (meziročně + 15 %). Pozitivní vývoj je vidět i ve výši ziskové marže, která loni vzrostla z 33,7 % na 34,2 %. "Potenciál Afriky je nevídaný. Jsem si jistý, že v rychlosti růstu začne Afrika v dohledné době napodobovat Čínu v nejlepších letech," říká Ralph Szymczak z Landesbank Baden-Württemberg.

Vodacom - výhled hospodaření

Klasické banky v Africe nelákají, mobilní finance ano

Vodafone navíc dobře ví, že v oblastech s málo rozvinutou infrastrukturou, mezi něž Afrika patří, nemusí úspěch nutně stavět pouze na poskytování mobilních služeb. V subsaharské Africe, kde má vlastní bankovní účet jen čtvrtina dospělé populace, se velké příležitosti nabízejí i v oblasti poskytování platebních a bankovních služeb.

Vodafonem vyvinutý platební systém M-Pesa používá jen v Keni 15 milionů obyvatel a ročně jsou jeho prostřednictvím uskutečněny platby v objemu 31 % keňského HDP. "Pomocí služby M-Pesa můžete platit nemocniční účty, taxi nebo třeba satelit," uvádí možnosti platebního systému Bob Collymore ze Safaricomu, který systém M-Pesa využívá společně s Vodacomem. Aktuálně se systém kromě Keni využívá ještě v dalších 7 zemích, přičemž v některých je uživatelům nabízeno i založení a vedení spořicího účtu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama