Evropským bankám hrozí kapitálová krize

| Andrej Rády

Evropské banky budou v příštích dvou letech podle vlastních informací možná muset navýšit kapitál o 400 miliard liber. Důvodem jsou nová přísná pravidla pro bankovní sektor.

Baroness Vadera

Komise pro bankovní dohled v Basileji oznámila rozsáhlé změny v bankovním sektoru loni v prosinci. Banky budou muset držet více hotovosti, aby se vyhnuly případným problémům. Analytici odhadují, že tato nová pravidla mohou pro evropské banky znamenat schodek okolo 280 miliard liber. Zdroje z Basileje varují před ještě daleko vyšším číslem.

Podle průzkumu Credit Suisse budou jen britské banky potřebovat okolo 50 miliard liber. Daňoví poplatníci za kanálem La Manche už přitom do Royal Bank of Scotland a Lloyds napumpovali přes 63 miliard. Kapitál budou muset navýšit i další banky včetně Deutsche Bank, Commerzbank nebo španělské BBVA.

Baroness Vadera, bývalá ministryně, autorka konceptu pomoci britským bankám, varuje, že řada evropských bank může až v letošním roce naplno odhalit veškeré ztráty, ke kterým došlo během finanční krize.

Řada evropských bank už navyšování kapitálu zahájila. Italská Unicredit Bank vydává akcie v hodnotě 4 miliard eur (3,6 miliardy liber).

  • 1
  • 2
reklama
reklama