Buffett i Gates milují odpadky. Doslova!

| Andrej Rády

Warren Buffett a Bill Gates mají hodně společného. Kromě pevného místa mezi desítkou nejbohatších lidí světa sdílejí také vášeň k odpadkům, lépe řečeno investice do nich. Je jedno, jestli jde o starý papír, recyklovatelné obaly, skládky, zkrátka cokoli.

Republic Services Group (v USD)

Bill Gates je v posledních měsících víc propojen právě s odpady než se softwarem – je největším akcionářem Republic Services Group (RSG), obra mezi společnostmi podnikajícími s odpady. A Buffett podle aktuálních informací komise pro cenné papíry více než zdvojnásobil své pozice v této firmě na 8 milionů akcií. Stane se z RSG další Microsoft?

Investice do RSG trochu porušuje obrázek Buffetta jako investora, který spoléhá na velké firmy, spíše než na růst těch menších.

Demografické trendy v investování

Za posledních 40 let totiž vydělal velkou část peněz díky "demografickým" odhadům, jako v případě Coca-Coly ("...Všichni budou pít sladké sycené nápoje..."), Gillette ("...3 miliardy mužů se holí...") nebo American Express. V případě Amexu si tehdy zkrátka stoupnul ke kase ve své oblíbené restauraci a sledoval, kolik lidí platí kartou American Express.

A největším současným světovým demografickým trendem je odpad. Oba miliardáři umějí dobře počítat. Od roku 1960 totiž Spojené státy ztrojnásobily produkci odpadů, zatímco populace narostla pouze o 90 procent. Každý rok odpadů přibylo, a to například navzdory letité snaze o "společnost bez papíru".

  • 1
  • 2
reklama
reklama