Pfizer: Léky proti rakovině a Alzheimerově chorobě jsou zlatý důl

| Vladimír Hobza

Farmaceutická firma Pfizer, vynálezce viagry a světově nejprodávanějšího léku Lipitor, oznámila, že očekává prodeje nových preparátů proti rakovině a Alzheimerově chorobě v hodnotě přes miliardu dolarů. Na tržbách by se měla podílet i klasická analgetika – léky proti bolesti.

Lipitor

"Jsme ve zlaté éře farmaceutického průmyslu," tvrdí Martin Mackay, generální ředitel Pfizer PharmaTherapeutics Research & Development. "Naše pozice na trhu s léky proti rakovině, Alzheimerově chorobě, zánětům a infekčním onemocněním je velice silná."

Pfizer potřebuje nové produkty, protože v listopadu 2011 vyprší patentová ochrana léku Lipitor. Toho se za loňský rok prodalo za 11,4 miliardy dolarů, představoval tedy více než pětinu celkových tržeb Pfireru.

Největší světový výrobce léčiv sází na technologie svého bývalého rivala firmy Wyeth, kterou Pfizer odkoupil v říjnu 2009 za 68 miliard dolarů.

Podle dat agentury Bloomberg Bloombergu má Pfizer ve svém portfoliu celkem devět léků, kterých se loni prodalo za více než 1 miliardu dolarů. To je řadí mezi "trháky".

Pfizer - v USD za akcii

Pomalý, stabilní růst

Martin Mackay zdůrazňuje, že se firma bude snažit nabídnout širší spektrum produktů, které by měly nahradit přechozí úspěšné preparáty, kterým skončí patentová ochrana.

Pfizer chce být stabilní společností s jednociferným růstem. "Jako společnost se snažíme nabízet diverzifikované produkty, nejen léky a jejich vývoj, ale i výživu, spotřební zboží, léky pro zvířata a další. Když zvážíme vývoj tržeb, je v nadcházejícím období těžké uvažovat o dvojciferném růstu," dává Mackay realistické vize budoucnosti firmy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama