5 technologických akcií se skvělým výhledem

| Andrej Rády

Ačkoli ekonomické oživení zatím nenabralo obrátky, které by si představovali ekonomové a politici, firmy se chystají letos utrácet více než loni. O 10 procent by měl vzrůst také objem investic do informačních technologií a internetu. Podle mnohých je tedy nejvyšší čas nakoupit akcie firem, které se právě v tomto sektoru pohybují.

Internet proniká stále více z našich kanceláří a pracovních stolů přímo do našich kapes. Pro bezproblémové užívání sítí dalších generací je potřeba zlepšovat pokrytí, zlepšovat software ve všech typech komunikátorů i samotné přístroje. Podle informací společnosti Cisco Systems bude v roce 2014 na světě přes 5 miliard přenosných zařízení s vysokorychlostním připojením k internetu. Brány tohoto trhu jsou tedy otevřeny dokořán. Kdo za pár let nebude ve vaší kapse přímo na ulici, jako by nebyl.

Nelze čekat růsty zisků, jaké zažili investoři na vrcholu technologické bubliny na konci minulého století. Přesto by současný trend měl nahrát mimo jiné společnostem Cisco Systems, Crown Castle, Broadcom, Equinix a JDSU.

Cisco Systems (v USD)

Cisco Systems

Firma je opravdový gigant ve světě komunikací. Kromě klasických stolních telefonů se zabývá připojením k internetu, digitálními telefony, nebo třeba videy na YouTube.

Tržby z prodeje zařízení na připojení k internetu krizí hodně utrpěly. Dnes však naopak firmy musejí zrychlovat své připojení, byznys se děje stále více online. Letos by tímto směrem mělo proudit o 7,6 procenta více investic než loni.

Cisco bylo loni aktivní na poli akvizic. Ze svého 35miliardového balíku hotovosti postupně okrojilo 3,4 miliardy za Tandberg (NOR, videokonferenční zařízení – firmy raději utrácejí za videokonference než za cestování na jednotlivá jednání) a 2,9 miliardy za Starent Networks (zařízení pro bezdrátové sítě).

Cisco má zdatnou konkurenci, například Juniper Networks nebo čínskou Huawei. ziskové marže se dostaly pod tlak, když se firmy vydala do sektoru digitálního videa a serverů. Navíc Cisco letos plánuje přijmout 2 až 3 tisíce nových zaměstnanců, což bude znamenat další náklady.

Stále jde však o skutečného obra, který za uplynulý fiskální rok vydělal 6,1 miliardy dolarů při tržbách 36,1 miliardy. CEO John Chambers v prosinci prohlásil, že je jeho cílem roční růst tržeb mezi 12 a 17 procenty. Analytici odhadují zisk v současném daňovém roce (který končí v červenci) 1,54 dolaru na akcii a 1,72 v roce následujícím. P/E (založené na očekávaném zisku v příštím roce) okolo 17 dělá z akcie velice zajímavou investici.

reklama
reklama