Čísla jsou jasná – technologické akcie jsou levné!

| Vladimír Hobza

Technologické společnosti z indexu S&P 500 se v uplynulém měsíci obchodovaly jen na 15,1násobku reportovaných zisků. Nejvíce zastoupené průmyslové odvětví v indexu nebylo takto levné od roku 1992, vynecháme-li krátké období mezi bankrotem Lehman Brothers a počátkem býčího trhu v březnu 2009.

Srovnání technologického sektoru a indexu S&P 500

Podle odhadů analytiků z 13. července je tato skupina akcií ještě levnější – při odhadovaných ziscích pro letošní rok vychází P/E na úrovni 13,4.

Technologické akcie se vyvíjeli stejně jako index S&P 500 v sedmi z posledních devíti let. Od začátku roku jsou technologie o něco níže než index, což také nahrává jejich budoucímu růstu.

Atraktivní ocenění a opětovně rostoucí výdaje amerických firem dokáží podle analytiků UBS pomoci technologickému sektoru i v době oslabujícího ekonomického oživení.

Z průzkumu mezi více než 2 tisíci analytiky vyplývá, že by technologické firmy měly zvýšit své zisky v roce 2010 meziročně o 42 procent, zatímco všechny firmy v indexu S&P 500 by měly ve stejném období připsat 34 procent. Dobrou kondici potvrdil svými výsledky i výhledem například Intel.

Pochybnosti

Ne všichni věří, že technologické akcie porostou. "Jsem nejvíce znepokojen hospodářským růstem v Evropě a Americe, což jsou dva klíčové trhy," říká Brian Jacobsen, hlavní portfoliomanažer divize podílových fondů ve Wells Fargo.

  • 1
  • 2
reklama
reklama