Telekomunikační akcie ve střední Evropě: Pomalý pokles, pomalé oživení

| redakce

Telekomunikační společnosti ve střední a východní Evropě se k růstu vrátí nejdříve v roce 2011 nebo 2012, ve kterých je však čeká ostrý konkurenční boj, říká Vera Sutedja, analytička Erste Group. Z důvodů zaostávaní za konkurencí snižuje cílovou cenu na akcie české Telefóniky O2.

Telekomunikační sektor v roce 2009 nebyl rozhodně bezpečným přístavem.

"Telekomunikační sektor nebyl vůči recesi zcela imunní, neboť růst tržeb byl prakticky nulový," konstatuje Vera Sutedja, analytička sektoru telekomunikací pro střední a východní Evropu v Erste Group.

"Během ekonomické krize se všem telekomunikačním společnostem, které v našem reportu pokrýváme, podařilo zachovat, nebo dokonce zvýšit úroveň vyplácených dividend, které tak tvoří asi 76 % z celkové návratnosti investic. V některých případech, jako například u společností Magyar Telekom, T-Hrvatski Telekom a Telekom Slovenije se však kurz akcií vyvíjel negativně, což mělo za následek zředění výnosu z dividend."

telekom. firmy - růstové parametry

Mírné náznaky zotavení ve druhém čtvrtletí 2010

"Ve druhém čtvrtletí 2010 byly registrovány náznaky zotavení, jako například zpomalení poklesu tržeb a zisku EBITDA. Nejvýraznější vzestup, především v segmentu mobilních služeb, pocítil TPSA, který dokonce zlepšil výhled na rok 2010. Magyar Telekom naproti tomu i nadále trpěl pod tíhou makroekonomických a regulatorních opatření a ve výhledu na rok 2010 byl nucen snížit svá očekávání. Ostatní operátoři potvrdili své výhledy pro rok 2010.

Celkem firmy pro rok 2010 i nadále očekávají pokles obratu a EBITDA (provozního zisku), návrat telekomunikačních společností k růstu se očekává až v letech 2011, popř. 2012," předvídá Sutedja.

Rozsáhlé investice budou zřejmě nutností

FTTH (Fiber-to-the-home)

kabel z optických vláken je v tomto případě položen až k bytu účastníka, například k přípojce na vnější stěně bytu

Tradiční segment pevných linek a mobilních služeb nadále klesá, ani širokopásmové připojení již nelze považovat za motor růstu. Kromě toho vede ostrý konkurenční boj s provozovateli mobilních služeb a kabelového připojení k rostoucímu tlaku na ceny. Pro velké telekomunikační společnosti zemí SVE přicházejí v současné době růstové impulsy z oblasti TV, IT služeb a mobilního broadbandu, což je výzvou jak pro pevné linky, tak pro mobilní služby. Budoucí aplikace založené na webu dále zvýší požadavky na šířku pásma.

"Jakmile se rozběhnou investice do FTTH, popř. LTE, vyvstane otázka, zda se podaří udržet aktuální úroveň dividend telekomunikačních společností pokrývaných v naší zprávě," konstatuje Sutedja.

  • 1
  • 2
reklama
reklama