Na kreditiní krizi vydělal miliardy. Nyní radí nakupovat půdu

| Tomáš Poděbrad

Michael Burry, bývalý manažer hedgeového fondu Scion Capital, předpověděl kdysi propad nemovitostního sektoru. Dnes hledá investiční alternativy. Na krizi vydělal a současná ekonomická situace mu také nevadí. Slabší dolar ho zanesl například ke zlatu, malým technologickým firmám a k zemědělské půdě.

Michael Burry

"Věřím, že zemědělská půda s dostatečným přísunem vody bude v budoucnu velmi ceněným artiklem," říká Burry.

Michael Burry, který v současnosti spravuje jen své peníze, byl v čele vlastního fondu do roku 2008. Dva roky poté tvrdí: "Je velmi složité najít originální investici. Mnoho obchodů je doslova přelidněných a celé třídy aktiv se teď na trhu pohybují stejně (korelují). Snažím se najít investici, která nebude jen obyčejně kopírovat hlavní indexy. A těch příležitostí je překvapivě dost.

Pokud se zaměříte na malé společnosti, je v podstatě vyhráno. Velcí investoři a vlády vkládají peníze do velkých a známých firem. Těch menších si nikdo nevšímá. Z tohoto pohledu věřím nevelkým společnostem v Asii, a pak také zemědělské půdě. Pokud totiž najdete takovou, která je na prodej a která má dostatečný přísun vody, neváhejte a kupujte. To bude v budoucnu jedno z nejcennějších aktiv."

Zlato

Zlato je v současnosti také velmi ceněnou investicí. "Dokud budou centrální banky prohlubovat zadlužení zemí a devalvovat měnu, bude zlato v mém portfoliu zastoupeno hodně silně," dodává Burry.

Podle Burryho není zatím nikdo z vrchních představitelů Spojených států schopen ukázat na konkrétní viníky finanční krize. Z neschopnosti ovšem může vzklíčit další semínko finanční krize. Navíc Burry je velkým odpůrcem Bena Bernankeho, který se stal v celé historii asi tím nejmocnějším šéfem Fedu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama