Erste: Akcie realitních společností jsou na vzestupu

| redakce

Analýza akcií realitních společností zemí střední a východní Evropy ukazuje, že s velkou pravděpodobností vstupujeme do období postupně rostoucích cen nemovitostí, tvrdí poslední report z dílny analytiků Erste Bank.

Akcie realitních firem

"Tento růst bude jednoznačně tažen poklesem požadovaných výnosů z nájemného. Kvůli stále vysokému procentu neobsazenosti v celém regionu a skutečnosti, že se řada developerských projektů nachází ve fázi dokončování, nelze pro další 4-6 čtvrtletí realisticky očekávat podstatný nárůst cen komerčních nemovitostí plynoucí z růstu nájmů," konstatoval Petr Bártek, akciový analytik sektoru nemovitostí České spořitelny.

Z hlediska ekonomického výhledu pro Rakousko, Německo a země střední a východní Evropy je poměr ceny k očekávanému vlastnímu kapitálu (P/BV) ve výši přibližně 0,6x pro většinu realitních akcií v dlouhodobém srovnání velmi nízký, především s ohledem na extrémně nízkou úroveň úroků.

Pro konec roku 2010 považují analytici ze skupiny Erste Bank za realistické ocenění sektoru na úrovni 0,63x očekávaného P/BV pro rok 2011. S výhledem do konce roku 2011 pak vidí realistické hodnoty P/BV 2012e ve výši 0,72x.

Růstový potenciál je tak do konce roku 2010 spíše nízký, do konce roku 2011 však činí již 20-25 % - obě hodnoty platí pro hlavní rakouské realitní společnosti, které nejsou právě předmětem převzetí, t.j. CA Immo, Conwert, Immofinanz a Sparkassen Immo.

  • 1
  • 2
reklama
reklama