Daniel Rice (BlackRock): Drahá ropa zdvojnásobí kurzy uhelných společností

| redakce

Nárůst cen ropy nad 100 dolarů v letošním roce s sebou přinese růst kurzu akcií firem těžících a zpracovávajících ropu a zemní plyn o 25 až 30 procent a zdvojnásobení cen akcií uhelných společností, říká Daniel Rice, portfoliomanažer z investiční skupiny BlackRock, který v poslední dekádě svými výnosy přebil 99,9 procenta svých kolegů ve fondové branži.

Daniel Rice

Rice, který spravuje 1,5 miliardy USD ve fondu BlackRock Energy & Resources, se domnívá, že růst světové ekonomiky letos posune cenu ropy nad 100 dolarů.

Investiční styl Daniela Rice spočívá v každodenní analýze informací, které jsou důležité pro predikci cen energetických cen v budoucnosti.

"Pokud komodity porostou, akcie energetických společností budou následovat," říká Rice.

Při porovnání individuálních akcií z pohledu očekávaných peněžních toků a aktuální tržních cen se Riceovi jeví jako najatraktivnější akcie Massey Energy a Alpha Natural Resource.

NWR v centru dění v Praze

Uhelné společnosti zaujímají přibližně čtvrtinu Riceova portfolia, pět z deseti největších pozic v portfoliu zabírají právě akcie firem těžících uhlí.

Cena uhlí ve Spojených státech za rok vyrostla z 54 na 72 dolarů a podle Rice se cena v roce 2011 dostane na 90 USD, a to především díky většímu vývozu do Číny.

Ceny uhlí nyní rostou na světových trzích především díky omezení těžby v Austrálii, kde je zhruba 70 procent dolů ve státě Queensland zatopeno. Nápravy škod budou drahé a potrvají několik měsíců.

  • 1
  • 2
reklama
reklama