Česká energetika v roce 2011: Spory o soláry či hádky o uhlí

| Pavel Matocha

Ropa, plyn, uhlí a elektřina zůstanou i v letošním roce klíčovými slovy pro výběr podstatných ekonomických informací. Čeká nás růst cen, jejich zasahování do politiky a souboje na život a na smrt mezi největšími energetickými hráči.

Energetika - ilustrační foto

Uhlí

Nejdramatičtější bude patrně střet o hnědé uhlí. Kromě již ohlášeného tlaku Pavla Tykače, čerstvého stoprocentního vlastníka těžařské společnosti Czech Coal, na růst ceny hnědého uhlí, a tím přesunu části ziskové marže od spalovačů uhlí (tepláren a elektráren) k těžaři, se dá očekávat i tlak opačným směrem.

Tykačovi protivníci jsou těžké váhy byznysu – ČEZ s Martinem Romanem v čele a Energetický a průmyslový holding (EPH) reprezentovaný Danielem Křetinským a Petrem Kellnerem, kteří se jistě budou pokoušet využít politických kontaktů, aby vláda nebo parlament Czech Coalu jeho situaci zkomplikovaly.

Můžeme se dočkat pokusů od regulace prodejní ceny uhlí až po zvýšení poplatků, které těžaři musejí státu odvést, či jinou speciální daň. Zdánlivě nevinné sousloví zvýšení poplatků z těžby se může de facto rovnat až znárodnění dolů. Nerostné suroviny jsou totiž i nyní majetkem státu a těžař má právo jejich těžby, ze které však musí státu platit určité procento.

V boji Czech Coalu proti ČEZ a EPH sehraje roli i Evropská komise, protože ta by letos měla vynést verdikt, zda ČEZ a EPH nezákonně potlačovaly konkurenci na trhu s hnědým uhlím a při stavbě uhelných elektráren. Razie bruselských komisařů se uskutečnila v sídlech ČEZ a EPH již před více než rokem. Zatím jsme se dozvěděli pouze jeden formální závěr - že EPH bránila kontrolorům v jejich činnosti a že jí za to hrozí pokuta ve výši až jednoho procenta z obratu celého holdingu.

Napínavý může být i střet mezi akcionáři Sokolovské uhelné, kde František Štěpánek s Jaroslavem Rokosem stojí dlouhodobě proti Janu Kroužeckému. Štěpánek a Rokos ovládají společnost a Kroužeckého s třicetiprocentním podílem podporují finanční investoři, kterými jsou podle Štěpánka Pavel Tykač a Grzegorz Hóta. V předminulém roce se v této kauze objevily nejen žaloby a trestní oznámení, ale také padělané dokumenty i zahájená a po několika měsících odvolaná exekuce na majetek uhlobarona Kroužeckého.

  • 1
  • 2
reklama
reklama