Investiční rok 2011: Kam investovat?

| Jan Traxler

Před dvěma lety jsem říkal: "Dávejte si pod stromeček akcie." Akciový index MSCI World vzrostl za rok 2009 o 27 %. Loni jsem doporučoval nakupovat pšenici a kukuřici. Obě komodity podražily zhruba o 35 %. Jaké investice si nadělit pod stromeček letos?

Růst v roce 2011

Letos doporučuji investovat raději do rodiny a do přátel, neboť investice do vztahů je nejnávratnější ze všech druhů investic. Navíc akcie, komodity, dluhopisy ani nemovitosti dnes rozhodně nejsou levné a vhodné k nákupu.

Dluhopisy stojí před propastí

Zatímco na komoditních trzích se zcela zjevně odráží očekávání zvýšené inflace – většina komodit podražila za rok 2010 o 20–30 % (stříbro dokonce o 70 %) – dluhopisové trhy jako by vyčkávaly. Výnos do splatnosti desetiletého vládního dluhopisu je v ČR pouhých 3,9 % p. a., v USA 3,3 % p. a. a v Německu dokonce jen 2,9 % p. a.

No řekněte, byli byste ochotní půjčit vládě Spojených států peníze na 10 let za slíbený výnos 3,3 % p. a.? Já rozhodně ne. Jednak je pro mě vláda USA velmi nedůvěryhodný dlužník, a jednak očekávám, že během těch 10 let bude kupní síla peněz klesat daleko rychleji než o 3,3 % ročně, ať už je oficiální statisticky vypočtená inflace jakákoli. A do třetice, ještě bych (s velkou pravděpodobností) dlouhodobě tratil na kurzu dolaru. Při úroku 8 % bych o investici do dluhopisů možná začal uvažovat, ale asi bych stejně dal přednost investicím, za kterými stojí skutečná hodnota, nejen příslib splacení dluhu.

Nicméně na trzích zatím panuje jiné přesvědčení a ceny dluhopisů, ačkoli v posledních měsících zrovna v USA mírně poklesly, se pořád drží vysoko. Tahle situace nebude trvat věčně. Buď svět znovu upadne do recese a do deflační spirály, pak dluhopisy budou nadále v kurzu a spadnou ceny akcií a komodit, nebo se naopak roztočí inflační spirála (tomu věřím já) a spadnou ceny dluhopisů. Momentálně však jedna noha trhu jde napravo a druhá nalevo. Za chvíli se asi tělo roztrhne.

Nemovitosti mají nízkou rentabilitu

Vzhledem k tomu, že očekávám vysokou inflaci, bylo by logickým doporučením investovat do fyzických aktiv, tj. do akcií, komodit a nemovitostí. To ostatně omílám v médiích dokola už dva roky. Problém je, že nemovitosti v ČR jsou absolutně bez jiskry. Ačkoli ceny šly za poslední tři roky mírně dolů, rentabilita pronájmu je stále velmi nízká. Hrubé roční nájemné bývá méně než 5 % z tržní ceny nemovitosti, a čistý zisk tak bývá zpravidla kolem 3 % ročně. To není mnoho.

  • 1
  • 2
reklama
reklama