8 investičních témat roku 2011

| Tomáš Poděbrad

Začátek roku naplňuje řadu investorů optimismem. Ekonomický růst, lepší ziskovost společností a růst cen akcií - ano, tato témata mají vévodit novinovým titulkům.

Růst v roce 2011

Pro investory by měl být rok 2011 rokem příležitostí. Vložit své peníze a úsilí do vybraných aktiv už by nemusel být takový horor jako v minulých letech.

Čínský růst

Ekonomové po celém světě napjatě sledují situaci v Číně. Zajímá je hlavně to, jak se dokáže tamní vláda vypořádat s inflací. Nic katastrofálního Čínu v budoucnu nečeká, růst bude pokračovat, i když ne tak strmý jako v minulosti. Podle analytiků by měl klesnout ze současných 10 procent na 7 až 8 procent.

Sázka na komodity – sázka na jistotu

Zlato se podle názorů odborníků dotkne v letošním roce ceny 2 tisíc dolarů za unci. To však není ta hlavní zpráva, takže se neunáhlete a najezděte pro zlaté cihly s dvoukolákem.

Opravdovou bombou budou komodity jako ocel, uhlí, platina a kovový šrot. Poptávka po těchto komoditách zůstává silná hlavně v Číně, Indii a Turecku. Jen pro zajímavost, Čína v současnosti spotřebovává více uhlí než Spojené státy, Japonsko a Evropa dohromady.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Americké indexy na nových maximech

V letošním roce konečně uvidíme to pravé oživení. Růst bude patrný na všech frontách a pocítí to hlavně firmy. Těm by měl razantně růst zisk i tržby, ovšem už jen za cenu nižších nákladů.

Lepší situace se promítne do vývoje hlavních indexů. Podle analytiků by měl americký Dow Jones Industrial Avarage dosáhnout až k 13 000 bodů a index S&P 500 by měl atakovat 1 400 bodů. Pro oba indexy to znamená 13procentní růst ze současných hodnot.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Realitní sektor žádný obrat nečeká

Nenechte se pobláznit a neinvestujte do akcií realitních a stavebních společností. V roce 2011 se situace v nemovitostním sektoru nezlepší.

Lidé mají ve Spojených státech co dělat, aby dostali první hypotéku, a majitelé domů zažívají krušné období, protože kdo chce stavět nový dům, musí se nejdřív zbavit toho starého. Tyto problémy přetrvají po celý rok a možná se potáhnou až do roku 2012.

  • 1
  • 2
reklama
reklama