Co předvede finanční sektor? Výsledky zveřejní Morgan Stanley, Goldman Sachs i Citigroup

| redakce

Investory čeká krušná výsledková sezóna bankovního sektoru. JPMorgan ve třetím kvartálu sice překonala odhady, ale zisk se jí snížil. Turbulence na akciových a dluhopisových trzích společně se zhoršující se důvěrou firem a spotřebitelů pravděpodobně negativně ovlivní výsledky bankovního odvětví jako celku, otevřeně se mluví o možném propadu Goldman Sachs do ztráty.

KBW Bank index

Výrazný propad v obchodní aktivitě postihl banky, které spoléhají na firemní úvěry a spotřebitelskou poptávku. Řada analytiků z Wall Street snížilo u některých velkých amerických bank odhady zisků.

JPMorgan Chase je první velkou bankou, která reportovala výsledky svého hospodaření tento týden. Příští týden jsou na řadě Citigroup (17. 10. před začátkem obchodování), Wells Fargo (17. 10. 14:00 seč), Bank of America (18. 10. 13:00 seč) a Goldman Sachs (18. 10.).

Současné napětí na světových trzích si už vybralo daň na akciích bank. Index KBW vedoucích bank spadl během třetího čtvrtletí o 27 %.

"Celkový objem emitovaných dluhopisů a úvěrů spadl o 27 % oproti předešlému čtvrtletí, což vede k 35% poklesu poplatků," vysvětluje Howard Chen, analytik Credit Suisse.

Těžký dopad dluhové krize

Obavy z evropských dluhových problémů zasahují nejen evropské, ale i americké banky. Investoři od bankéřů očekávají, že poskytnou více informací o expozici bank v problémových dluzích.

Většina velkých bank už zveřejnila výši evropského dluhu, který drží. Není však jasné, jaká dodatečná expozice ještě vyplyne z derivátových kontraktů, které měly americké banky s evropskými partnery. Americké banky například prodávaly finanční kontrakty, které fungovaly jako pojištění pro případ nesplácení rizikových evropských bondů.

Příznivou zprávou pro banky by měl být růst amerických podnikových úvěrů. Podle údajů Fedu vykazovalo korporátní úvěrování během třetího čtvrtletí rychlý růst. U 25 největších bank (podle objemu aktiv) rostly komerční a průmyslové úvěry o 15 %.

Na základě průzkumu mezi analytiky provedeného společností FactSet byly sestaveny konsenzuální předpovědi zisků pro každou z velkých amerických bank:

  • Výsledky JPMorgan Chase byly zveřejněny už ve čtvrtek, došlo podle očekávání k poklesu tržeb i zisku, ale oproti predikcím banka pozitivně překvapila. Zisk na akcii činil 1,02 USD oproti očekávaným 96 centům na akcii. Banka musela zvýšit své rezervy na krytí ztrát ze špatných úvěrů, narostly z 1,81 miliardy USD (2Q) na 2,41 miliardy.
    • 1
    • 2
reklama
reklama