Proč Buffett miluje železnici?

| Tomáš Poděbrad

Jako na horské dráze si zatím letos musejí připadat investoři na akciových trzích. Nic však nebrání Warrenu Buffettovi naleštit křišťálovou kouli a začít věštit.

Warren Buffett

Investorská legenda si je jista tím, že se ekonomické oživení přibližuje čím dál rychleji. Proč si je Buffett tak jistý tím, že americká ekonomika má ještě sílu na zotavení?

Miluje totiž statistiky železniční přepravy. V roce 2009 dokonce koupil za téměř 35 miliard dolarů s společnost Burlington Northern Santa Fe.

Nedávný vývoj na železnici a celkově v železniční dopravě jen podpořil Buffettovu důvěru v tento sektor.

Oživení na kolejích

"Železniční přeprava v USA roste. Jen poslední týden září po amerických kolejích jelo přes 400 000 vagónů. To je meziroční nárůst o 4,5 %," říká Buffett.

Tato čísla naznačují, že se probírá především hlavně obchod s komoditami, jako je uhlí, a obchod s hotovými výrobky, jako jsou automobily a spotřební elektronika.

Ještě před začátkem výsledkové sezóny tak Warren Buffett díky těmto statistikám předpověděl, že se zvýší zisky železničních přepravců. Akcie předních železničních přepravců na to zareagovaly růstem, zase jednou Buffett "nařídil trhu", kam se má hnout.

Proč Buffett Miluje akcie železničních společností?

1. Železnice může na jeden galon paliva ujet až 484 mil a převézt tunu nákladu. Jeden vlak pak může uvézt to, co běžně uveze až 280 nákladních automobilů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama